Çocuklarda yaz alerjisine dikkat

doktor oneri

Uzmanlar, doğum tarihi bahar mevsiminde olan, ailede astım, alerjik rinit ve egzama hastası bulunan, genellikle 3 yaşından sonra hep aynı mevsiminde hapşıran, burnu tıkanan ve gözleri yaşaran ve 3 haftanın üzerinde bu belirtileri gösteren çocukların alerjik rinit riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerjisi Klinik Şefi Doç. Dr. İlknur Bostancı, çocukluk döneminde alerjik astım, alerjik rinit, çocukluk çağı egzaması ile besin ve ilaç alerjilerinin sık görüldüğünü söyledi.

Alerjik hastalıklar içerisinde çevresel faktörlerin, özellikle alerjik riniti tetiklediğini ifade eden Bostancı, rinitin çocuklarda nezle grip olmaksızın burun akıntısı tıkanıklığıyla seyreden, hapşırık, gözlerde sulanma ve kaşıntının eşlik ettiği, Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında belirgin olarak kendini gösteren bir hastalık olduğunu anlattı.

Bostancı, alerjik rinitin çocukların yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini, diğer tanılarla karışarak kişinin yanlış tedavi almasına olanak veren bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, ”Örneğin rinit, sinüzütle karıştırılabiliyor. Eğer sinüzit tanısında alttaki neden olan alerjik rinit tedavi edilmediğinde çocuğun sık antibiyotik almasına neden olabiliyor ve zaman içinde çocuğun o antibiyotiğe karşı direnç olmasına neden olabiliyor” diye konuştu.
 
BURUN MUKOZASINI BOZAN İLAÇLARA DİKKAT
Nezle ve grip tedavisinde kullanılan ilaçların, özellikle çocukların burun mukozasını bozduğunu belirten Bostancı, ”Biz, burun tıkanıklığını açan ilaçları çocukluk çağında 3-5 günden fazla kullanılmasını önermiyoruz. Alerjik rinitli bir çocuğa tanı konulmadığında ve burundaki akıntıya engel olan, burundaki damarları büzerek tedavi eden ilaçlar, çocukluk çağında bir yıl içinde 4-5 kez kullanıldığında burun mukozasının bozulmasına neden oluyor” uyarısında bulundu.

Alerjik rinitli çocuklarda buruna uygulanan alerji ilaçlarının çok faydalı olduğunu ifade eden Bostancı, 2 yıl içinde bunlardan da yeterli cevap alınamadığında 5 yaşından büyük çocuklara aşı tedavisi (immünoterapi) yapılabileceğini bildirdi.

İmmünoterapi yönteminin, çocuğun duyarlı olduğu polene, ev tozuna karşı desensitizasyon programı olduğunu anlatan Bostancı, alerjik rinitte ağaç, ot, yabani polenler başta olmak üzere ev tozu ve küflerin etkili olduğunu söyledi. Bostancı, ”Normalde ot polenleri Haziran ayı sonuna kadar etkili olurken, yabani otlar Ağustos ayı sonuna kadar alerjik rinite neden olmaktadır” dedi.
 
TEDAVİ İÇİN ETKEN ALERJEN TESPİT EDİLMELİ
Bostancı, ”Doğum tarihi bahar mevsiminde olan, özellikle ailede astım, alerjik rinit ve egzama hastası bulunan, genellikle 3 yaşından sonra hep aynı mevsiminde hapşıran, burnu tıkanan ve gözleri yaşaran ve 3 haftanın üzerinde bu belirtileri gösteren çocukların alerjik rinit riskiyle karşı karşıya olduğu” uyarısında bulundu.

Alerjik rinitin buruna uygulanan steroitler ve antihistaminiklerle tedavi edildiği ancak hastalığın tamamen yok olmadığını, dönemsel olarak çevresel faktörlerin etkisiyle kendini tekrarladığını belirten Bostancı, hastalık etkeninin ancak alerjinin bulunmasıyla ortadan kaldırılabileceğine dikkat çekti.

Bostancı, polen mevsiminden önce alerjik rinitli çocukların alerji kliniğine görülüp tedavilerinin düzenlenmesi ile mevsimi sorunsuz geçirebileceklerini belirtti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.