Çocuklarda orta kulak iltihabına dikkat

Anne babalar tarafından fark edilmeyen ve kısa sürede tedavisi yapılmayan orta kulak iltihaplarının ciddi sorunlara yol açtığını belirten KBB Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Pata, mikropların orta kulağa, boğaz ve burun enfeksiyonları esnasında genizden östaki borusu aracılığı ile ulaşmasıyla oluştuğunu söyledi. Pata, hastalığın baş dönmeleri, kulak zarında hasar hatta yüz felcine kadar ciddi sorunlara neden olabileceğini belirtti.

Çocukluk çağının en sık doktora başvuru gerekçelerinden biri olan orta kulak iltihabı; kulak ağrısı, kulak akıntısı, ateş (her zaman olmayabilir), geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü, bebeklerde ağlama, huzursuzluk, kulak kepçesini çekiştirme, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, işitme azlığı daha nadir olarak da kulaklarda çınlama, dolgunluk ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendisini gösteriyor.

HEKİME NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

Bu belirtiler görüldüğünde uzmana gidilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Pata, orta kulak iltihabında sık yapılan hatalara da değindi. Ailelere uyarıda bulunan Pata, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların burnunu sümkürtmeye ve basınçlı okyanus suyu spreyleri ile çocuğun burnunu temizlemeye çalışmanın yanlış olduğunu söyledi.

BU FAKTÖRLER RİSKİ ARTIRIYOR

Dr. Pata, çocuklarda orta kulak enfeksiyonuna yatkınlık yaratan durumları şöyle aktardı: “Anne sütü almamak, biberonla beslenirken veya meme emerken yatarak beslenmek, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, alerji, larengofarengeal reflü, pasif de olsa sigara içiciliği, kreş ve okul gibi kalabalık ortamlarda yaşamak, kalabalık aileler, bağışıklık sistemi problemleri, yarık damak gibi bazı doğumsal rahatsızlıklar risk faktörleri arasındadır.”

ÇOCUĞUNUZU ORTA KULAK ENFEKSİYONUNDAN KORUYABİLİRSİNİZ

Çocukların bu hastalıktan korunması için yapılması gerekenlere dikkat çeken Dr. Pata, “Yukarıdaki risk faktörlerinden sakınmak gerekir. Özellikle küçük yaştaki çocukların anne sütü almasına dikkat etmeliyiz. Beslenme esnasında çocuğun yatay düzlemle en az 45 derecelik açıda olması gerekir. Ayrıca çocuklarımızın yatmadan iki saat öncesinden itibaren yeme içmesini kesmeliyiz. Sigara dumanı ile temasını da kesinlikle önlemeliyiz” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.