Çocuklarda hipertansiyon, kalıcı risk taşıyor

doktor oneri

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, günümüzde çocukluk döneminde hipertansiyonun saptanmasının ve tedavisinin erişkin dönemdeki damar sertliği, kalp ve beyin damar hastalıklarının görülmesini azaltacağını, çocuklarda hipertasiyonun yetişkinlerdeki gibi baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, burun kanaması gibi durumlarda teşhis edilebileceğini bildirdi.

”Çocuklarda hipertansiyon fark edilemezse kalbe, böbreğe ve beyne kalıcı zarar verebilir” diyen Sönmez, şu bilgileri verdi:
”Çocuklarda hipertansiyon fark edilemezse kalbe, böbreğe ve beyne kalıcı zarar verebilir. Son yıllarda özellikle çocuklarda şişmanlık, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıklardaki artış nedeniyle ergenlik döneminde hipertansiyon görülme oranı artmıştır. Hipertansiyonun erken saptanması, bu son derece hastalık risklerine bulaşmadan tedavi edilebilecektir.”

ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Çocuklarda fark edilemeyen hipertansiyonun ve buna bağlı hastalıkların ”sinsi” şekilde ilerlememesine neden olduğu için erken teşhisin çok önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Sönmez, şöyle devam etti:
”Çocuklarda hipertansiyona neden olan böbrek hastalıkları çok sinsi belirtilerle seyretmektedir. Buna karşın iyi bir öykü ve içinde kan basıncı ölçmenin de yer aldığı, muayene ve basit bir idrar tetkikiyle kronik böbrek yetmezliği gelişmeden bu hastalıkların saptanması mümkün olacaktır.”

ÇOCUKLARDA KAN BASINCI

Çocuklarda kan basıncı yüksekliğinin yüzde 85 gibi büyük sıklıkla böbrek hastalıklarına bağlı geliştiğini, daha az sıklıkla kalp damar, hormonal ve sinir sistemi hastalıkları da kan basıncı yüksekliğine neden olduğunu söyledi.

Çocuklarda kan basıncının fiziki muayenenin bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten Sönmez, sağlıklı çocuklarda yılda en az bir kez kan basıncının ölçülmesinin gerektiğini, risk faktörü varsa daha da sık ölçülmesinin önemli olacağını bildirdi.

BEYAZ ÖNLÜK HİPERTANSİYONU VARSA

Bazı çocuklarda sağlık personeli tarafından hipertansiyon, en uygun şekilde ölçülse de heyecana bağlı yanlış yüksek sonuçlar elde edilebildiğini vurgulayan Sönmez, ”Beyaz önlük hipertansiyonu denilen bu durumda gerçekten kan basıncının yüksek olup olmadığını anlayabilmek için yaşam içinde uyanık ve uyurken kan basıncı ölçümü yapmak doğru olacaktır” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.