Çocuklarda gece öksürüğüne dikkat

Öksürük çocuğun uyku düzenini bozduğunda önlem alınması gerektiğini söyleyen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Çenesiz, “Beslenmesini etkiliyorsa, hızlı nefes alıp veriyorsa, ateş eşlik ediyorsa, üst üste öksürüp ardından kusuyorsa, hafif başlayıp giderek şiddetlendiyse doktora mutlaka başvurulmalıdır” diyor.

Hırıltının bronşlardaki tıkanma olduğunu belirten Uzman, “Bu nedenden dolayı zorlanarak giren çıkan hava ıslık sesine benzer bir ses çıkarmaya başlar. Çocuğunuzun bu durumda oksijen alımını artırmak için daha hızlı ve daha sık bir şekilde nefes almaya başladığını fark edebilirsiniz. Anne babalar bu durumu genelde çocuğum sanki karnından nefes alıyor gibiydi diyerek tanımlar” diye konuşuyor.

HIRILTI NEFES NASIL FARK EDİLİR?

Hırıltılı nefes, birden fazla bulguyla beraber oluşabilir. O bulguları şöyle sıralamak mümkün:

• Çocuktaki nefes sayısının artması.
• Çocuğun daha çok nefes alabilmek için burun kanatlarının açılıp kapanması.
• Aynı nedenden dolayı kaburga kasları ve diyagramın etrafındaki kasların kasılıp gevşemesi.
• Daha çok nefes verirken görülen hırıltı, göğse bastırılması ile kedi mırıltısına benzer.

HIRILTIYA KARŞI EVDE ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Çocuklarda hırıltının genelde viral enfeksiyonlardan kaynaklandığını vurgulayan Dr. Çenesiz, şu önerilerde bulunuyor:

“Yakın temastan kaçınılmalı, evde sık sık eller yıkanmalı. Ev ortamı temiz tutulmalı, sigara dumanı, kimyasal hava kirleticiler olmamalı, odanın nemi 40-45 derece, sıcaklık 22-24 derece arasında olmalıdır. Sıvı alımı artırılmalı, burun ve boğazdaki sekresyonlar temizlenmelidir.”

VİDEO: ÖKSÜRÜK ŞURUBU KULLANANLAR DİKKAT

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.