Çocuklar sigara dumanı tehditi altında

doktor oneri

Dr.Aydın yaptığı açıklamada, sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin erken yaşta hayata veda ettiğini bildirdi. Sigara kullanımına en çok çocukların maruz kaldığını belirten Doç. Dr. Aydın, ”İlköğretim çağındaki çocukların yüzde 75’i pasif sigara içicisi konumunda” dedi.

Anne ve babaları çocukların yanında sigara içmemeleri konusunda uyaran Aydın, sigaranın anne karnındaki bebek için de büyük risk oluşturduğunu ifade etti.

Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Anne gebelik sürecinde sigara kullandıysa veya pasif içime maruz kaldıysa ani bebek ölüm hızı riski 2.5 kat artıyor. Tüm bunların yanı sıra bebek yanında, ev içinde sigara içiliyorsa o da büyük tehlike. Zira bu durumda normal bebeklere göre yanında sigara içilen bebeğin hastaneye başvurma oranı 3 kat fazla. Ani bebek ölümü riski 2.5 kat artıyor. Bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı 2 kat artıyor. Çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı yükseliyor”

Anne ve babanın sigara kullanması halinde ise çocukların idrarlarında günde 5-6 sigara içen kişiler kadar nikotin belirlendiğini kaydeden Aydın, gözde tahriş, sulanma, yanma, baş ağrısı, burunda rahatsızlık, akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, kalp ve tansiyonun yükselmesi, solunumsal yakınmalarda artış, enfeksiyonlar, var olan hastalıkların alevlenmesi gibi etkilerin de ortaya çıktığını belirtti.

2034 yılına kadar sigaranın AIDS, tüberküloz, trafik kazaları, anne ölümleri, intihar ve cinayetlerin toplamından daha fazla insanın ölümüne yol açacağına yönelik tahminler olduğuna işaret eden Aydın, etkin tedbirler alınmaması halinde dünyada 250 milyon çocuğun sigaradan ölümlere kurban gideceğini ifade etti.

Sigaraya bağlı ölümlerin analizini yapan Aydın, kalp hastalığı ölümlerinin dörtte birine, kronik akciğer hastalığı ölümlerinin üçte birine sigaranın neden olduğunu kaydetti. Dünyada yılda 5.4 milyon kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini, 6.4 saniyede bir kişinin öldüğünü vurgulayan Aydın, tüm bu unsurlar dikkate alınarak sigara kullanımına nokta konulması gerektiğini savundu. Aydın, “Gebelik sırasında sigara içilmesi bebekte hem kilo alımının azalmasına hem de boy kısalığına neden olmaktadır. Görülen bu büyüme geriliği bebek ölüm riskini beraberinde getirmektedir. Bunun yanında gebelik sırasında veya hamile kalındığı sırada sigara içen kadınlarda düşükler ve plasental problemler görülebilirken doğum sonrasında bebekte solunumsal sıkıntılar, büyüme geriliği, zeka ve davranışlarda gerilikler görülebilmektedir” şeklinde konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.