Çocuklar obez olmasın diye…

Müdürlük, menü listelerini internet sitesinden kullanıcıların hizmetine sunuyor. Okullara da gönderilen ve günde 3 öğünün yer aldığı menüde, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, tahıl ve et grubundan besinler bulunuyor. İl Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Meltem Mutlu, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla okul öncesi dönem ve okul çağı dönemi için 3’er aylık olarak uygun menüler hazırladıklarını söyledi.
 
OBEZİTE VE BESLENME YETERSİZLİĞİNDE ARTIŞ VAR  
Müdürlük olarak ilköğretim çağındaki çocukların doğru beslenmeleriyle ilgili bir çalışma yaptıklarını, obezite ve beslenme yetersizliğinin artış gösterdiği sonucuna vardıklarını belirten Mutlu, sorunu temelden çözmek için bu yöntemi seçtiklerini anlattı. Beslenme alışkanlığının çocukluktan itibaren oluştuğunu, çocukların uygun menülerle yeterli ve dengeli beslenmeleri gerektiğini vurgulayan Mutlu, hazırladıkları menülerin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce tüm okullara dağıtıldığını belirterek, ”Bundan sonra ilimizde özel okullar da dahil olmak üzere tüm okullarda çocuklarımıza servis edilen yemekler standart menülere göre hazırlanacaktır” dedi.
 
HER GRUP İÇİN AYRI MENÜ  
Okul çağına ve yaşa göre beslenme tarzının farklılık gösterdiğini, bunun için ‘okul öncesi dönemi’, ‘ilköğretim ve lise dönemi’ ile ‘yatılı okullar’ için 3 ayrı menü hazırlandığını kaydeden Mutlu, şöyle konuştu:

”Obezite ve beslenme yetersizliğinde artış var. Bu nedenle problemin temelden çözülmesi için çocuklara yönelik beslenme programları uyguladık. Yemek çıkaran okullara da örnek alması açısından, biraz da menüleri denetlemek açısından 4 besin grubu oluşturduk. Bunlar et yumurta, kuru baklagil grubu, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze grubu, ekmek ve tahıl grubu. Menülerimizde bu ürünleri zengin bir şekilde dağıtıyoruz. Haftada bir gün et yemeği, bir gün balık, bir gün sebze yemeği var. Her dönemin ayrı beslenme alışkanlığı var. Beslenme alışkanlığı küçükken başlıyor. İleride oluşabilecek obezite ya da beslenme yetersizliğinin önüne geçmek için böyle bir çalışma başlattık. Çocukların, öğrencilerin bu alışkanlıkları edinmelerini sağlıyoruz. Bu yaşlarda öğrenilen beslenme tarzı, onların ileride beslenme alışkanlığının temelini oluşturuyor.”

Yatılı okullar ve kreşlerin yemek çıkardığını belirten Mutlu, ”Bu menüleri oralara da gönderdik. Milli Eğitime de gönderdik ve bir karar çıkardık. İl Hıfzısıhha Kurulu’ndan karar çıktı. Bu menülerin özellikle yemek hizmeti veren okullarda, kreşlerde uygulanması gerekiyor. Uygulanmazsa yaptırımı yüksek. Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için bu besin gruplarının mutlaka alınması gerekiyor. Menülerimize müdürlüğümüzün ‘www.ism.gov.tr’ adresinden de bakılabilir” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.