Çocuklar neler yutuyor? (Yabancı cisim aspirasyonu nedir?)

Kaşıktan rozete, takı-tokadan madeni paralara… Küçük yaşlardaki çocuklar ellerine geçirdikleri her şeyi yutabiliyor. 

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Ötgün, yabancı cisimleri yutan çocukların yutma güçlüğü ile başvurduklarını söylüyor, “Ama bunun yanında hiç fark edilmeyen karın ağrısı ile başvuran, kusma ile başvuran hastalarımız da oluyor. Biz tetiklerde fark ediyoruz” diyor.

Ancak bu dikkatsizlikler ilginç olduğu kadar tehlikeli de. Yabancı cisim aspirasyonunda en tehlikelilerden birinin de yutulan piller olduğunu belirten Ötgün, pil yutmanın çok tehlikeli olduğunu vurguluyor, özellikle uzun süre kalınca delinmelere yol açtığını söylüyor: “Bazen pilleri yutan çocuklar geç fark edildiklerinde yemek borusu ile mide arasında delinmelere yol açabiliyor ve çok büyük boyutta ameliyatlara kadar giden tedaviler gerektirebiliyor.”

AİLELER ÇOCUKLARINI BU TÜR MADDELERDEN UZAK TUTMALI

Başta deterjanlar olmak üzere zararlı sıvıları yutan çocuklara da sık rastlanıyor.

Aileleri, çocuklarını katı ve sıvı yabancı cisimlerden uzak tutmaları konusunda uyaran Dr. Ötgün, “Bu süreç içinde çocuk kesinlikle kusturulmamalı çünkü yutarken yaktığı gibi bir de çıkarken yakıyor. Yalnızca su verilmesi temel prensip, onun dışında acilen sağlık merkezine başvurulmalı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.