Çocuk ve profesyonel sporcu kalbine dikkat

doktor oneri

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto, Antalya’da başlayan ”5. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi”nde çocuk yaşta kalp krizinden ölüm olaylarının fazlalığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Oto, ”Aslında çocuklar doğuştan kalp hastası oluyor. Ancak bu durum çocuk spor yapacak yaşa geldiğinde ortaya çıkıyor” dedi.

İyi bir muayene yapılmadan profesyonel sporculuğa yöneltilecek çocuklara lisans verilmemesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Öztekin Oto, anne ve babaların çocuklarına profesyonel spor yaptıracaklarsa ciddi bir sağlık kontrolünden geçirilmelerini de sağlamaları gerektiğini belirtti.

ÇOCUKTAKİ DOĞUŞTAN ANOMALİLER TESPİT EDİLMELİ
Prof. Dr. Öztekin Oto, ”Stetoskop ile kalp vurumlarının dinlenmesi yönündeki basit bir muayene ve EKG çekerek, çocuktaki doğuştan aort darlığı ve koroner arter anomalisi anlaşılabilir” dedi.

Oto, tüm dünyada antrenmanlar ve yarışmalarda yılda 400-500 arası genç profesyonel sporcunun öldüğünün belirlendiğini de vurgulayarak, bu sporcuların çoğunluğunun sonradan kazanılmış kalp hastalığı nedeniyle değil, doğuştan kalp hastalığından öldüğünü sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Oto, ”Profesyonel sporcular aslında çok iyi sağlık taramasından geçmiyor, geçmiş gibi imza atıyor. Dünyanın her yerinde bu sağlık taraması aksıyor. Çünkü o profesyonel gençler büyük performans gösteriyor. Onun gibi birinin kalp sağlığında problem olacağı akla getirilmiyor” diye konuştu.
 
KADINLAR GEÇ KALIYOR  
Öztekin Oto, gerek dünyada gerekse Türkiye’de kadınların kalp hastalığının ileri evrelerinde hastaneye başvurduğunu ifade ederek, geç yaşlarda yüksek tansiyon ve şeker gibi problemlerin de gelişmiş olduğunu, bu durumun da kadınların ameliyat sırasında ölüm riski oranını erkeklere göre daha artırdığını söyledi.

Prof. Dr. Oto Türkiye’de bazı kadınların kalp hastası olmalarına rağmen gebe kaldığına da dikkati çekerek, bu kadınların bir bölümünün hastalığını eşinden gizlediğini, bir bölümünün hastalığından haberi olmadığını, bir bölümünün ise bile bile gebe kaldığını belirtti. Oto, kalp hastası gebelerin tedavilerinin de daha zor olduğunu bildirdi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.