Çocuk ölümleri 20 yılda yüzde 28 azaldı

doktor oneri

Dünya Sağlık Örgütü’nün yıllık raporunda, 2007’de 5 yaşından küçük 9 milyon çocuğun öldüğü, bunun da örgütün tahminlerinin altında olduğu ve çocuk ölümlerinin yüzde 28 oranında azaldığı bildirildi.

Raporda, yine de bu sayının BM’nin belirlediği milenyum hedeflerinin altında olduğu, BM’nin, çocuk ölümlerinin 2015 yılında, 1990 yılına göre 3’te 2 oranında azalmasını beklediği kaydedildi.

WHO İstatistik Bölümü Başkanı Ties Boerma, yaptığı açıklamada, ”Çocuk ölümlerinin oranındaki azalma, sağlık sisteminin güçlendirilmesiyle başarabileceğimizi gösteriyor” dedi.

Sıtmayla mücadelede 5 yaşından küçük çocuklara cibinlik dağıtılması, ishalle mücadelede çocuklara tuz içeren maddeler verilmesi ve diğer hastalıklara karşı aşılar dağıtılmasının ölümlerin azaltılmasında büyük katkı sağladığını belirten Boerma, ancak bu gelişmelerin özellikle Afrika kıtasında ve yoksul ülkelerde yetersiz kaldığını anlattı.

WHO verilerine göre, bu ülkelerde kişi başına sağlık harcamaları için 22 dolar düşerken, en zengin ülkelerde yaklaşık 4 bin dolar düşüyor. AB ülkelerinde 10 bin kişiye 32 doktor düşerken, yoksul ülkelerde 10 bin kişiye 2 doktor düşüyor.

WHO’ya göre, basitçe tedavi edilebilen ishal ve zatürre gibi hastalıklar nedeniyle yılda 3.8 milyon çocuk ölüyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.