Çocuğunuzun öğretmeni olmayın!

Çocukların eğitim açısından yaşadıkları problemleri ve bu problemlere yönelik çözüm yollarını yaşlarına göre değerlendirmek gerektiğini belirten Uzm.Dr. Erkin, “Ebeveynler çocuğu ile bütün ilkokul süresince ödev yapmaya devam etmekte ve hatta bazen çocuğunun gösterdiği performansı beğenmediğinden onu beceriksizlikle suçlamakta ve öfkelenmektedir. Okul ortamında belirli bir düzeyde kaçınılmaz olarak strese maruz kalmış olan çocuk eve geldiğinde de benzer bir stres durumu devam ettiğinden ruh sağlığı riske girmektedir” dedi.

Çocuğun sınıf içerisinde öğretmenin anlattıklarını takip edebilmesi ve tahtada veya defterinde gösterilenleri kopyalayabilmesi için dikkatini toplamayı öğrenmesi gerektiğini bildiren Erkin, konsantrasyon becerisini geliştirmesi için öğretmenin çocuğa destek olması gerektiğini söyledi. Erkin, çocuğun var olan dikkat problemi ve hareketliliğinin yaşına göre beklenenden fazla olması durumunda ailenin bilgilendirilmesinin önemini vurguladı.

Çocuğun sınıfta anlatılanları öğrenmesini destekleyen en önemli etkinliğin ev ödevleri ile öğrenilenleri tekrar etmek olduğu bilgisini veren Erkin şöyle devam etti : “İlkokula yeni başlayan bir çocuğun ev ödevlerini kendi başına yapmayı öğrenebilmesi için ebeveynlerinin desteğine ihtiyacı vardır. Ancak bahsedilen destek çocuğa yeni bir şeyler öğretmek değil, sadece zamanı etkin kullanarak, çocuğun okulda öğrenebildiği kadarını birlikte tekrar etmektir. Bu yaş çocuklarının dikkat süresinin en fazla 20-30 dakika olduğu da unutulmamalıdır”

“Okula gitmek istememek, evde ödev yapmak konusunda isteksiz olmak, sınıf arkadaşları ile sözel ya da fiziksel çatışma yaşamak ve notların giderek düşmesi gibi problemler çocuğun ruh sağlığının giderek bozulduğunun en tipik göstergeleridir” diyen Erkin, çocuğun devam ettiği okulda öğretmenden veya sınıf arkadaşlarından kaynaklanan ve baş edilemez bir düzeyde stres yaratan problemlere karşı ebeveynlerin dikkatli olmaları ve çocuğun fark etmeyeceği bir şekilde bu problemleri okul ile iş birliği içerisinde çözmeleri gerektiğini savundu. Erkin, “ Ancak ne yazık ki genelde çocuğun yaşadığı stresin kaynağının okul değil anne babanın tutumları olduğu ortaya çıkmaktadır” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.