Cinsel organına kene yapıştı, KKKA’yı yendi

doktor oneri

Afyonkarahisar’ın bir ilçesinden gelen 61 yaşındaki Y.Ç’nin halsizliğinden, deri altındaki kanamalardan ve kan değerlerinde düşüklükten şüphelenen doktorlar, vücudunu inceleyince cinsel organına yapışmış bir kene buldu. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı teşhisi konulan hasta, 12 günde tedavi edildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, 61 yaşındaki erkek hastada kene ısırmasından kaynaklanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı teşhis edildiğini, hastanın sağlığına kavuşarak taburcu olma aşamasına geldiğini bildirdi.

Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalından Doç. Dr. Rabin Saba, Y.Ç’nin, yaklaşık iki hafta önce hastanelerine sevk edildiğini, halsizlik ve kan değerlerinde düşüklük gözlenen hastanın, cilt altında kanamalar belirlendiğini söyledi.

Doç. Dr. Saba, yapılan incelemede hastanın cinsel organında kene bulduklarını ve klinik bulgular ile vücuduna yapışmış kene olması nedeniyle hastanın serviste izole edilerek tedaviye alındığını belirtti.

İLK TEST NEGATİF İKİNCİSİ POZİTİF ÇIKTI

Hastada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı tedavisine başlandığını ve alınan kan örneklerinin incelenmek üzere Ankara’ya gönderildiğini ifade eden Doç. Dr. Saba, test sonucunun negatif olmasına rağmen klinik bulguların hastalığı işaret etmesi nedeniyle tedaviyi sürdürdüklerini kaydetti.

Bazı durumlarda ilk testin negatif çıkma ihtimali olduğunu, bunu gözönüne alarak ikinci kez test yaptırdıklarını ve hastada Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı bulgusunun ortaya çıktığını bildiren Doç. Dr. Saba, hastanın tedaviye cevap vererek iyileştiğini, hafif halsizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi dışında bir şikayeti kalmadığını, yakında taburcu edileceğini söyledi.

Bir soru üzerine Doç. Dr. Saba, kenenin Y.Ç’nin cinsel organına yapıştığını ve hastanın keneyi fark etmediğini bildirdi. Hastaya, bilinen tedaviden farklı bir tedavi uygulanıp uygulanmadığı yolundaki soru üzerine Rabin Saba, hastada, kabul edilmiş tedavi yöntemi olan ilacı kullandıklarını ve destek tedavilerinden de yararlandıklarını açıkladı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.