Çinli uzmanlara göre iki ay çok kritik

Çin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Deng Haihua, Bahar Bayramı da denilen geleneksel Çin Yeni Yılı tatili sırasında salgının yayılmasını önleme çabalarının yetersiz kalabileceği uyarısında bulundu.

Çin’de 13-19 Şubat günleri arasında Bahar Bayramı dolayısıyla bir hafta resmi tatil yapılacak. Çinlilerin geleneksel yeni yılı memleketlerine giderek aileleriyle birlikte karşılamaları öteden beri süregelen bir gelenek.

Sözcü Deng, Pekin’de düzenlenen basın toplantısında, şu ana kadar 32 milyondan fazla kişinin, bir başka deyişle günde yaklaşık 1 milyon kişinin aşı olduğunu söyleyerek, Bahar Bayramı tatiline kadar bu ortalamayı 1,5 milyona çıkaracaklarını belirtti. Çinli yetkili, göçmen işçi ve çocuklar gibi hassas kesimlerin aşı olmasına ağırlık vereceklerini vurguladı. Şu ana kadar aşı olanlardan 3631’inde yan etki görüldüğü belirtiliyor.

Çin’de domuz gribine yakalananların sayısı 100 bini geçerken, bu hastalıktan ölenlerin sayısı 326’yı buldu. Yalnızca 30 Kasım ile 6 Aralık arasındaki bir haftalık sürede 125 kişi hayatını kaybetti. Çin’deki grip vakalarının yüzde 91’inin domuz gribi olduğu bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.