Çin’in ilk domuz gribi aşısı denemesi başarılı

Yetkililer, dün başkent Pekin’de başlatılan aşılama kampanyasında yaklaşık 100 bin öğrencinin aşılanacağını, dünyada ilk olan böylesine kitlesel aşı kampanyasına katılan öğrencilerde ciddi bir yan etki görülmediğini açıkladı.

Hastalık Kontrol Merkezinin Pekin Bürosu Müdürü Zhao Tao, ilk olarak 1 Ekimdeki Ulusal Bayram kutlamalarına katılacak 10 bin 400 öğrencinin aşılandığını belirterek, “Aşılama çok başarılı oldu, henüz ağır ya da normal dışı reaksiyon bildirilmedi” dedi.

Zhao, aşının klinik deneylerde güvenli ve etkili olduğunun ortaya çıkmasına rağmen, yüksek ateş ve kızarma gibi küçük etkilerin olabileceğini, bunların kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Çin, 8 bin 805’i tedavi edilmiş 13 bin 262 domuz gribi vakası bildirdi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede domuz gribinden kimse ölmedi. Pekin hükümeti, 1,3 milyar nüfusa sahip Çin’de nüfusun yüzde 5’ine yetecek domuz gribi aşısını kafi görüyor.

Çin’in ilk domuz gribi aşısı denemesi başarılı

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.