Çin’de veba: 3 kişi öldü

Çin’in kuzeybatısındaki Ziketan kentinde bir kişi daha pnömonik vebadan öldü.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua, daha önce iki kişinin öldüğü kentte son olarak 64 yaşındaki bir erkeğin vebadan hayatını kaybettiğini, 10 bin nüfuslu kentin karantinaya alındığını bildirdi.

Ziketan kentinde polis, kent etrafında kontrol noktaları kurdu, caddeler boşaltıldı, işyerleri kapatıldı.

Yetkililer, Temmuz ayı ortasından bu yana 10 bin nüfuslu kenti ziyaret eden ve öksürükle ateş şikayeti olanlara hastaneye gitmeleri çağrısında bulundu.

9 hasta ise karantinada tedavi ediliyor.

Daha önce ölen iki kişinin akrabalarından 9 kişiye de veba bulaştığının belirlendiğini ifade edilen haberde, söz konusu kişilerin hastanede tedavi altına alındığı, bölgeden başka bulaşma haberinin alınmadığı kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, en öldürücü veba türlerinden biri olan pnömonik veba, solunan hava yoluyla bulaşıyor ve tedavi edilmediği takdirde 24 saatte ölüme yol açıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.