Çin’de ilk rahim nakli yapıldı

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin kuzeybatısında bulunan Şaanşi eyaletinin Şian kentindeki Şijing Hastanesi’nde gerçekleştirilen rahim naklinde, rahimsiz dünyaya gelen 22 yaşındaki evli kadına 43 yaşındaki annesinden alınan rahmin başarılı bir şekilde nakledildiği belirtildi.

Rahim naklinde 38 cerrahın hazır bulunduğu ve operasyonun 14 saat sürdüğü ifade edilirken, hastanede gözetim altında olan anne ve kızın sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Hastane yetkilileri, rahimsiz dünyaya gelen kadının kendi yumurtalığının olduğunu ve yumurta üretebildiğini belirtirken, rahim nakli yapılan kadının iyileşme sürecinin ardından eşlerden alınacak yumurta ve spermin dışarıda döllenmesiyle oluşturulacak embriyonun kadının rahmine yerleştirileceğini açıkladı.

Öte yandan, Çin’de 100 bin ile 120 bin arasında kız çocuğunun işlevsel vajina ya da rahim olmaksızın dünyaya geldiği ifade edilirken, başarılı bir şekilde gerçekleşen rahim naklinin, ülkede kısırlık sorunu olan birçok kadına umut olacağı belirtildi.

DÜNYADA İLK KADAVRADAN RAHİM NAKLİ TÜRKİYE’DE YAPILDI

Dünya’da insana yapılan ilk rahim operasyonu 2000 yılında Suudi Arabistan’da canlıdan yapılmış ancak yaşanan sağlık sorunları nedeniyle rahim geri alınmıştı. Dünya’da ilk başarılı rahim nakli ise, Türkiye’de 2011’de Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiş, kadavradan alınan rahim başarılı şekilde 21 yaşındaki Derya Sert’e nakledilmişti. 

Rahim naklinin ardından embriyo nakledilen Derya Sert’in hamileliği 8 haftalık bebeğin kalp atışlarındaki düzensizlik nedeniyle sonlandırılmıştı.

İsveç’de de 2012’den bu yana dokuz rahim nakli yapılırken, yaşanan sağlık sorunları nedeniyle iki vakada da organlar geri alındı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.