Çin’de her yıl 1,5 milyon kişi ‘organ’ bekliyor

Bu durum organ naklinde karaborsaya yol açıyor. Pekin yönetimi bununla mücadele için 2007’de özel yasa çıkardı. Buna rağmen organ bağışçılarından daha ölmeden organlarının alınması gibi yasa dışı uygulamalar, basında sıkça haber oluyor.

Çin’de kısa süre önce organ bağışı için yeni bir uygulama başlatıldı. 10 şehirde pilot olarak başlatılan yeni uygulamada, organ bağışlayanlar ve ihtiyacı olanlar için iki ayrı sistem oluşturuldu.

Çin Sağlık Bakan Yardımcısı Huang Jiefu, mümkün olan en kısa sürede ülkenin koşullarına ve uluslararası etik kurallara uygun bağış sistemi kurmak zorunda olduklarını belirterek, organ nakli kalitesini garanti altına almak ve organ ticareti ile organ nakli turizmini önlemek zorunda olduklarına işaret etti.

Çin’de şu ana kadar 164 hastaneye organ nakli yetkisi verildi. İzinsiz organ nakli yapan kuruluşların ruhsatları iptal edilecek.

MAHKUMLARIN ORGANLARI

Bakan Yardımcısı Huang’ın dikkat çektiği bir başka konu ise ölüm cezalarına çarptırılan mahkumların organlarının kullanılması. Çinli yetkili, idam mahkumlarının kesinlikle uygun bir organ kaynağı olmadığı görüşünde.

İnsan hakları örgütleri de Çin’de organ nakillerindeki sıkıntıları, özellikle de mahkumların organlarının kullanılmasını eleştiriyor.

China Daily gazetesinin uzmanların görüşüne dayanarak bildirdiğine göre, Çin’de organ nakillerinin üçte ikisinde ölüm cezasına mahkum olanların organları kullanılıyor.

Çin, dünyada en çok ölüm cezası infaz edilen ülke durumunda. Uluslararası Af Örgütüne göre, geçen yıl Çin’de 1718 ölüm cezası infaz edildi.

Bu arada bazı uzmanlar, öldükten sonra organ bağışı yapmanın Çin’de kültürel önyargılardan dolayı kolay uygulanamayacağını savunuyor ve buna 2003 yılından beri ülkede sadece 130 kişinin organlarını bağışlamasını örnek gösteriyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.