Çin’de el, ayak ve ağız hastalığı 18 can daha aldı

Çin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son üç ay içinde ülkede Tibet hariç, 30 eyalet ve özerk bölgede 41 bin 846 el, ayak ve ağız hastalığı vakası görüldüğü belirtildi. Hastaların yüzde 94’ünün beş yaşın altında olduğu ve yüzde 75’ine EV71 virüsü bulaştığı ifade edildi.

Ülkede geçen yıl aynı dönemde açıklanan vaka sayısı bunun yarısı kadardı.

Pekin’deki Ditan Hastanesi doktorlarından Li Şinvang, bu hastalığın daha çok mayıs ile temmuz ayları arasında yaygın olduğuna işaret ederek, bu yıl erkenden bu rakama ulaşılmasının son yıllardaki ortalamayı artıracağını ve bunun da hava sıcaklığındaki dalgalanmalardan kaynaklandığını savundu.

Devlet medyası, 2007 yılında Çin’de 80 bin el, ayak ve ağız hastalığı vakası görüldüğünü ve 17 kişinin bu hastalıktan öldüğünü duyurmuştu. Geçen yıl ise 27 bin vaka görülürken, salgından en çok etkilenen doğudaki Anhui eyaletinde 26 ölüm olayı meydana gelmişti. 2008’de ülke genelinde ölenlerin sayısı hakkında bilgi verilmedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.