Çin’de bulaşıcı hastalıklardan 1253 kişi öldü

Şinhua ajansının haberine göre, Sıçüen, Cıciang, Fuciang ve Ciangsu eyaletleriyle Pekin’de toplam 15 kişinin koleraya yakalandığı ve son anda müdahale edilerek kurtarıldığı kaydedildi.

Çin kanunlarına göre veba ve koleranın en ciddi bulaşıcı hastalık (A sınıfı) olduğuna değinilen haberde, geçen ay veba salgını olmadığı bildirildi.

Haberde, Çin’in kuzeybatısında bulunan Çinghay eyaletinde 30 Temmuzda veba vakaları olduğunu, ancak bunun Sağlık Bakanlığı tarafından “veba salgını” olarak doğrulanmadığı belirtildi.

Öte yandan Temmuz ayında “B sınıfı” bulaşıcı hastalıkların 381 bin kişide görüldüğü ve 1196 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Verem, dizanteri, bel soğukluğu, frengi ve viral hepatit rahatsızlıklarının geçen ay görülen vakaların yüzde 94,42’sini oluşturduğu ve bu hastalıkların, “B sınıfı” bulaşıcı hastalıkların en yaygın görünenleri olduğu bildirildi.

Çin’de geçen ay görülen “C sınıfı” bulaşıcı hastalıkların 294 bin 233 kişide görüldüğü ve bunlardan 57’sinin hayatını kaybettiği açıklandı. Bunların ise kabakulak, ishal ve grip rahatsızlıkları olduğu ve vakaların birçoğunda hastalıkların el ayak ve ağız yoluyla bulaştığı bildirildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.