Çiftçilerde Parkinson riski 2 kat fazla

doktor oneri

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Kurumu ile Pierre ve Curie Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, profesyonel olarak haşere ilaçlarına maruz kalan çiftçilerin Parkinson hastalığına yakalanma riskinin iki kat arttığını gösterdi.

Bu araştırmanın sonuçları, Parkinson ile sürekli haşere ilaçlarına maruz kalma arasında bağlantı olduğunu gösteren daha önceki araştırmaları da doğrulamış oldu.

Aynı yaşta, aynı bölgede yaşayan ve aynı cinsiyetten emekli çiftçilerin katıldığı araştırmada, 224 Parkinson hastasına testler yapıldı. Sonuçlar, 557 sağlıklı kişininkiyle kıyaslandı.

Haşere ilaçlarına ne kadar maruz kalındığı, hangi yöntemin uygulandığı gibi ayrıntılı soruların ve tıbbi incelemenin yapıldığı araştırma sonunda, Parkinson’a yakalanan hastaların daha sık böcek ilaçlarını kullandıkları görüldü.

Ayrıca organoklor türü ilaçları kullananların Parkinson’a yakalanma riskinin diğerlerinden 2,4 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, bu sonuçların çiftçileri kapsadığını ve genel halk için böyle bir bağlantı olup olmadığının cevabının başka araştırmalarla verilebileceğini vurguladılar.

Araştırmaya ilişkin makale, Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinin internet sitesininde yayımlandı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.