Çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, doktoruyla tokalaştı

Adıyaman’da yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden 29 yaşındaki Mustafa Sağır‘a, beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan kolları, 2 Şubat’ta Akdeniz Üniversitesinde nakledildi.

Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından Sağır, 1,5 ay içinde kollarıyla kaba hareketleri yapmaya başladı. Sağır, yıllar sonra ilk kez kollarıyla saçına ve yüzüne dokundu.

KOL NAKLİNİ YAPAN ÖZLENEN ÖZKAN İLE TOKALAŞTI

Sağır, nakil öncesinde hayalini kurduğu tokalaşmayı ise 8 yılın ardından “özel birisiyle” yapmak istedi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, kendisine “Hocam 8 yıldır kimseyle tokalaşmadım. İlk sizinle tokalaşmak istiyorum” diyen Sağır’ın teklifini kabul etti.

Hastane odasında Özkan ile tokalaşan Sağır, 8 yıldır engelli olduğu için kendisini toplumdan uzak hissettiğini söyledi. Bayramlarda insanların tokalaştığını, kendisinin ise bunu yapamadığı için hep geride durduğunu anlatan Sağır, “En büyük isteklerimden birisiydi. Tokalaşmak çok güzel bir duyguymuş. 8 yıl sonra ilk kez tokalaştım. Özlenen hocamın elini sıktım. Bir gün inşallah eşimin, sevdiğimin de elinden tutarım. Umarım o duyguyu yaşarım” dedi.

“HERKES ORGANLARINI BAĞIŞLARSA DÜNYADA KİMSE ÇARESİZ KALMAZ”

Yeni kolları sayesinde tıraş olmak, yüzünü yıkamak gibi duyguları tek tek yaşayacağını dile getiren Sağır, “8 yıldır yapamadıklarımı yapmak istiyorum” diye konuştu.

Kendisinin de gönüllü organ bağışçısı olduğunu vurgulayan Sağır, “Birçok insan böbrek, karaciğer, kol, yüz bekliyor. Bu durumu yaşamayan bilemez. Herkes organlarını bağışlarsa dünyada kimse kendini çaresiz hissetmez” ifadelerini kullandı.

En büyük hayalinin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmek olduğunu bildiren Sağır, “Onları çok seviyorum. Yeni kollarımla onların elini sıkmak ve teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Doç. Dr. Özlenen Özkan da Sağır’ın ameliyat ve sonrasındaki tedavi sürecine iyi adaptasyon sağladığını, beklenenden daha fazla ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Sağır’ın gayet iyi durumda bulunduğuna dikkati çeken Özkan, “Kollarını henüz hissetmeye başlamadı. 6 ay sonra tam anlamıyla hissedecek. Tokalaşmak, saçına dokunmak gibi kaba hareketleri yapabiliyor ama daha ince hareketleri yapmak 1 yılı bulur. Durumu iyi. Taburcu olacak seviyeye geldi. Ama Adıyaman’dan Antalya’ya kontrole gelip gitmesi zor olacağı için 2 ay sonra taburcu edeceğiz” bilgisini verdi.

“EN BÜYÜK HAYALİM İNSANLARIN HAYATLARINA DOKUNABİLMEKTİ”

Mesleğe başlarken en büyük hedefinin, insanların hayatına dokunabilmek ve yaşamlarını değiştirebilmek olduğunu vurgulayan Özkan, “Bunun en iyi örneği Mustafa. Ameliyat öncesi, sonrası ve geçirdiği süreçleri yakından bildiğim için onunla tokalaşmak çok güzel bir duygu oldu. Umarım güzel bir hayat kurar kendine” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.