Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde iş bırakma eylemi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan kadın doktorun, geçtiğimiz hafta hasta yakınları tarafından şiddet görmesi üzerine sağlık çalışanları tepki amacıyla çocuk hastalıkları kliniğinde bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

Hastane bahçesinde dün yeniden toplanan sağlık çalışanları, bugünden itibaren iş bırakma eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. Sağlık çalışanları eylemin gerekçesinin, acil servisten sorumlu öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Çam’ın şiddet olayıyla ilgili gösterdiği tavır olduğunu söyledi.

“ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ŞİDDETİ DESTEKLEYEN SÖYLEMDE BULUNDU”

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, grup adına basın açıklaması yapan Dr. Gözde Yücel, “Eylemimiz devam ederken aynı hasta yakını çocuk acil bölümüne gelerek yine olay çıkardı. Acil servisten sorumlu öğretim görevlisi Prof. Dr. Halit Çam ise bu olay karşısında ne yazık ki beklenmedik bir tavır sergiledi ve şiddeti destekleyen, meşrulaştıran söylemlerde bulundu. Sözü geçen öğretim görevlisi darp edilen kadın meslektaşımıza ’Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin. Bunlar olağan şeyler. O beyaz önlüğü giyiyorsan bu durumlarla baş etmesini bileceksin’ dedi. Bu vahim olay hekimliğimize vurulmuş büyük bir darbedir” ifadesini kullandı.

“İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILSIN”

Yarından itibaren iş bırakma eylemine başlayacaklarını dile getiren Dr. Gözde Yücel, “11 Eylül tarihinde adı geçen öğretim görevlisi hakkında bir idari soruşturma başlatılması ve bu soruşturma sonuçlanana kadar can güvenliğimiz açısından kendisinin görev yerinden derhal uzaklaştırılması talebiyle çocuk sağlığı ve hastalıkları ana bilim dalı asistanları olarak 16 Eylül 2015 tarihinden itibaren iş bırakma eylemimizi başlatıyoruz” diye konuştu.

HOCALARDAN ASİSTANLARINA DESTEK

Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın 22 öğretim üyesi imzaladıkları bildiriyle asistanların yanında yer aldı. Öğretim üyeleri, şiddetin yanında yer alan ve asistanlarla tartışırken hakaretler eden Prof. Dr. Çam’ı kınayarak, idari soruşturma açılması ve bulunduğu görevden alınmasını istedi.

Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası ve SES çalışanlarının destek verdiği protosto eyleminde asistan doktorlar, öğretim üyeleri ve diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte Çocuk Acil’e kadar yürüdü.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.