Çelikten 5 kat güçlü jel üretildi

Hidrojeller tıpta devrim yapabilir. Hidrojel adı verilen madde bilim dünyasında yeni değil. Yüzde 90’ı sudan oluşan bu madde son derece esnek ve güçlü olmasıyla tanınıyor.

Ancak Japonya’daki araştırmacılar hidrojelleri çelikten 5 kat daha güçlü hale getirmenin yolunu buldu.

Jöleye benzeyen bu maddeyi cam elyafı ile birleştiren Japon bilim insanları, geliştirdikleri ürünün neredeyse “yok edilemez” olduğunu iddia ediyor

İnsanoğlunun geliştirdiği en sağlam “esnek madde” olduğu belirtilen yeni hidrojel birçok alanda kullanılabilir.

Uzmanlar bu maddeden yapay kıkırdak, ya da yapay deri üretilebileceğini söylüyor.

Yumuşak ancak dayanıklı maddeden kasklar ya da kurşun geçirmez yelekler bile üretilebilecek. Hidrojelden asla yırtılmayan kumaşlar da üretilebilir.

Bilim insanları, beton gibi sert bir yüzeyi parçalayıp filizlenen çiçeklerden ilham aldıklarını söylüyor.

Araştırmacılar, hidrojelleri güçlendirmek için kullandıkları tekniğin plastiği de çelik kadar sağlamlaştırmak için kullanılabileceğinin altını çiziyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.