Cam kemik hastası Esra’nın azmi (Osteogenesis Imperfecta nedir?)

Kayseri’de yaşayan ve cam kemik hastalığı ile mücadele eden Esra Ata, evde eğitim imkanı sayesinde ilkokulun ardından ortaokula devam ediyor, derslere olan ilgisi ve başarısıyla eve gelen öğretmenlerinin de sevgisini kazanıyor.

Doğduğu günden bu yana titizlikle bakımını yürüten annesinin desteğiyle yaşama tutunan Esra Ata, annesinin kendisi için önemini, “O benim hem elim, hem ayağım, hem kolum” sözleriyle anlatıyor.

Hastalığı nedeniyle doğduğundan bu yana yürüyemeyen 7’nci sınıf öğrencisi Ata, yürüyemediğini, ancak akülü aracı sayesinde her yeri gezebildiğini söyledi.

“BEN DE BU EMEKLERİ BOŞA ÇIKARMAMAK İSTİYORUM”

Düşmemesi ve kemiklerinin zarar görmemesi için annesinin büyük çaba sarf ettiğini anlatan Esra Ata, hastalığından dolayı zaman zaman çeşitli güçlüklerle karşılaştığını ama bunların üstesinden geldiğini dile getirdi.

İlkokulu Antalya’da evde eğitim sayesinde tamamladığını, şimdi de Kayseri’de eğitimine devam ettiğini belirten Ata, şunları kaydetti:

KEMİKLERİ ‘CAMDAN’ YAŞAM SEVİNDİ ‘CANDAN’

“Müncübe Cıngıllıoğlu Ortaokulunun öğrencisiyim. Okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz bana çok büyük emek veriyor. Ben de bu emekleri boşa çıkarmamak istiyorum. Notlarım 90’ın üstünde. İyi bir lise, daha sonra da üniversite okumak istiyorum. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü tercih edeceğim. Bu bölümde insanlara faydalı olacağıma inanıyorum. Aynı zamanda boş zamanlarımda müzikle uğraşıyorum. Gitar öğrendim, şimdi de müzik öğretmenimle org çalmayı öğreniyorum. İlerleyen zamanlarda da kanun ve yan flüt öğreneceğim.”

OSTEOGENESİS IMPERFECTA NEDİR?

Cam kemik hastalığı, osteogenesis imperfecta ya da OI, kemiklerde kolayca kırılmalara yolan açan bir genetik hastalık. Hatalı kollajen sentezi ve dayanıksız kemik oluşumuna yol açan mezenkim defekti olarak tanımlanıyor. Dört tipi olan osteogenesis imperfectanın henüz kesin bir tedavisi yok.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.