‘Cam kemik’ hastalığını yenmek için yeni umut

İngiliz ve İsveçli bilim insanları, halk arasında ‘cam kemik’ hastalığı olarak da bilinen ‘Osteogenesis Imperfecta’yla mücadele için yeni bir yöntem geliştirdi.

Gelecek yıl ocak ayında ilk defa uygulanacak olan yöntemle, henüz tedavisi olmayan hastalığa kalıcı bir çözüm aranacak.

Bilim insanları, geliştirdikleri yeni yöntemle; kök hücreleri ana rahmindeki bebeklere enjekte edecek. Araştırmada kullanılacak kök hücrelerin bir dizi dokuyu dönüştürüp, ‘cam kemik’ hastalığının belirtilerini hafifletmesi umuluyor.

Uzmanlar geliştirdikleri tedavinin hastalıkla mücadelede başarılı olması halinde, yöntemin diğer genetik hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceğini belirtti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.