Çalışmak bunamayı geciktiriyor

doktor oneri

Kings College Psikiyatri Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, 382’si erkek olmak üzere 1320 kişi çeşitli testlere tabi tutuldu.

Sonuçlar bunama ya da Alzheimer ile çalışma arasında ciddi bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Bunamanın beyin hücrelerinin kaybından kaynaklandığına dikkat çeken bilim adamları, bu hücreler arasındaki bağlantıları canlı tutarak, yani çalışarak bunamanın geciktirilebileceğini belirtiyor.

Yapılan işin de beyni mümkün olduğunca meşgul eden bir iş olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Ayrıca iyi bir eğitimin de bunama riskini azalttığı ifade ediliyor.

Araştırmacılar, tamamında bunama bulunan 1320 denekten geç emekli olanlarda bunamanın daha ileri yaşlarda başladığını tespit etmiş.

Çalışarak geçirilen her bir yılın, bunamanın etkilerini ortalama 6 hafta kadar ertelediği görülmüş.

Ancak bu araştırmanın bulgularına şüpheyle yaklaşan bilim adamları da var. Dile getirdikleri en ciddi eleştiri ise denek sayısının azlığı.

Ayrıca erken emekli olan erkeklerin çoğunluğunun yüksek tansiyon ya da diyabet nedeniyle bu yola başvurduğu, bu rahatsızlıkların da bunama riskini arttırdığı belirtiliyor.

İngiltere’de 700 bin kişide bunama rahatsızlığı bulunuyor. Bu sayının 2050 yılında 1 milyon 700 bine çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu rahatsızlığın tedavisinin ise, ekonomiye yılda 17 milyar sterlinlik bir yük getirdiği belirtiliyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.