Büyük bademcik çocuğu yoruyor

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilm Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uslu, özellikle çocukluk döneminde bademciğe bağlı sorunların sık görüldüğünü ve bu nedenle bademciklerin alınmasının söz konusu olabildiğini söyledi.

Her bademcik rahatsızlığında cerrahi müdahalenin şart olmadığını anlatan Uslu, bademciklerin görevinin çocukluk döneminde çok önemli olduğunu ve korunması gerektiğini dile getirdi. Uslu, ”Bademciklerin antijen denilen yapıları vücuda tanıtması gerekir. Çocuk büyüdükçe tanıma fazlalaşır. Bademcikler, vücudun mikroplara karşı muhafızıdır. Mikrop ve virüslere karşı tanıtım ve tepkiyi başlatma görevi vardır. Tedbiren 4-5 yaştan önce alınmamaya özen gösterilmelidir. Ancak, istisnai olarak, ameliyatın gerekli olduğu konusunda yeterli belirti ve bulgu olduğunda, yaş sınırı daha alta çekilebilir” diye konuştu.

Tıp dilinde ”akut tonsillit” denilen yeni başlamış bademcik iltihabında durumunda boğaz ağrısının yanı sıra üşüme, titreme, ateş, halsizlik, yoğun boğaz ağrısı ve bademciklerin üzerinde beyaz beneklerin görülmesi gibi başka kriterlerin arandığını anlatan Uslu, ”Yıl içerisinde 5 kezden fazla akut tonsillit görülmesi halinde cerrahi operasyon düşünülebilir” dedi.

KALP VE AKCİĞER SİSTEMİNE YÜK BİNDİRİR
Uslu, bademcik ameliyatının gerekçesinin sadece bu olmadığını da ifade ederek, şunları kaydetti:

”Hiçbir enfeksiyon olmadan iri bademcik yapısı nedeniyle uyku sorunu yaşanması ve hatta solunum durması gibi sıkıntılı hallerde cerrahi operasyon gereklidir. Bazı çocukların bademcikleri normalden büyüktür. Bademcikler iri olduğu için özellikle gece uykusunda hava yolunun tıkanmasına bağlı olarak vücut da bu tıkanıklığı aşma gayreti ile birlikte yorulma olur. Yorulma sonrasında vücut kendini dinlenmeye aldığından uykuda solunumun duraksamasına yol açar. Çocuk, vücudunun komutuyla birlikte tekrar nefes almaya başlar. Bu sorunu yaşayan çocuk, belli bir tempoda nefes alırken birden solunumu durur, ardından birkaç saniye sonra tekrar solunuma başlar.”

Bu durumun çocuğun uyku düzeninde bozulmalara yol açtığını belirten Uslu, ”Çocuk uyuyor gözükse bile uykunun dinlendiren aşamalarını tam olarak yaşayamaz. Dolayısıyla gelişimi ve diğer sistemleri olumsuz etkilenir. Kalp ve akciğer sistemine yük bindirir. Eğer bu durum çok uzun sürer ve şiddetli seyrederse ilave sorunlar çıkabilir” uyarısında bulundu.

HAVALE GEÇİRMİŞSE AMELİYAT ÖNERİLİR
Uslu, ”Bu sorunu yaşayan çocukların, diğerlerine oranla daha yorgun ve bitkin görüldüğüne, hırçın olduğuna, yatarken ağzı açık ve dili dışarda durduğuna” dikkati çekerek, anne babaların bunlara karşı duyarlı olması gerektiğini söyledi. Uslu, ”Burun tıkanıklığı, geniz eti sorunu ve bademcik büyüklüğü nedeniyle solunum bozukluğu ortaya çıktığında, yüz gelişimi de olumsuz etkilenebilir. Örneğin dişler kötü gelişir, dişler daha küçük ve orantısız olabilir. Alt ve üst çene birbirini kapatmaz, çene yapısı daha küçük kalabilir” diye konuştu. Uslu, bademcik enfeksiyonuna bağlı havale geçirilmiş olması halinde de operasyonun yapılmasının uygun olabileceğini de söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.