“Burun farkıyla” gelen tarz (Kimler rinoplasti yaptırıyor?)

Nefes almadaki işlevi dolayısıyla en hayati organlar arasında olan olan burun, aynı zamanda kişinin dış görünümü belirleyen faktörlerden biri.

Burunlarında doğuştan ya da sonradan gelişen bazı durumlar dolayısıyla orantısızlık bulunan kişiler, sosyal yaşantılarında ve psikolojilerinde yer tutan bu orantısızlığı gidermek amacıyla estetik operasyonlara başvuruyor.

Son yıllarda sayıları hiç de azımsanmayacak bir kitlenin sosyal yaşantısında tarz yaratmak ve farklı görünmek amacıyla burunlarında yapısal bir sorun olmamasına rağmen burun estetiği (rinoplasti) yaptırdığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özerk Demiralp, dış görünüşünde kusursuzluk isteyenlerin burun estetiğine yoğun olarak başvurduklarını söylüyor.

Genellikle genç ve orta yaş grubundakilerin mükemmeliyetçi bir düşünceyle burun estetiği yaptırmak istediğini aktaran Demiralp, “Varlıklı olsun ya da olmasın bu kişiler burun estetiği sayesinde hayatlarına yeni bir tarz katıyorlar” dedi.

“AMELİYAT ÖNCESİ SANATSAL DEĞERLENDİRME YAPILMALI”

Burun estetiğinin diğer ameliyatlardan farklı olduğunu kaydeden Op. Dr. Özerk Demiralp şunları söyledi:

“Burun estetiği yakın zamana dek burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi bir işlemdi. Bu tür hastalarımız zaten bu kusurları gidermek için estetik operasyona başvuruyor. Öte yandan, burunlarının görüntüsünden memnun olmayarak yüz yapısına daha uygun burun isteyen ve sosyal yaşantılarında dış görünüşün önemini kavrayarak yaşam süren kişiler için de estetik çözümler sunuyoruz. Ekibimizle birlikte üç boyutlu sanatsal bir değerlendirme ile yeni bir tasarım oluşturuyoruz. Bunu yaparken de nefes alma problemi oluşturmamak için büyük bir hassasiyetle yaklaşıyor ve her hastaya kendisine özgü yeni bir planlama ve analiz yapıyoruz.”

CERRAHI BAŞARIYA GÖTÜREN YOL

Plastik cerrahide hasta seçiminin yıllardır tartışma konusu olduğunun altını çizen Op. Dr. Özerk Demiralp, yanı sıra hastanın beklentilerinin de önemli olduğuna değinerek şöyle devam etti:

“Her zaman güzel bir burun yapmak hastayı mutlu etmiyor. Onların beklentilerini, isteklerini dinlemek ve bunları cerrah olarak kendi önerilerinizle birleştirmek ameliyatın başarısını arttırıyor. Kişinin psikolojik olarak bu ameliyata uygunluğunun değerlendirilmesi ve bu ameliyatın hastanın hayatını değil, burun görünümünü değiştireceği konusunda hastayla doktorun hemfikir olması oldukça önemlidir. Özetlemek gerekirse; yüz hatlarınıza uygun olmayan bir burnunuz, daha önceden geçirilmiş bir operasyona bağlı şekil bozukluğunuz veya nefes alma probleminiz varsa ve 18 yaşınızı tamamlamışsanız bu ameliyatı olabilirsiniz.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.