Burun estetiğinde “Türk” imzası

doktor oneri

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Tezel’in geliştirdiği cerrahi aleti, uluslararası prestijli A sınıfı tıp dergisinde yayımlanarak literatüre girdi.

Doç. Dr. Tezel, burun estetiğinin her sağlıklı bireye uygulanabileceğini belirterek, estetik ameliyatlarında hastanın beklentisi ile yapılabileceklerin örtüşmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Hekimin, operasyon öncesinde hastanın ne istediğini iyi anlaması ve hastaya beklentisinin ne kadarının gerçek olabileceğini söylemesi gerektiğini ifade eden Tezel, burun estetik operasyonlarında doğal görünümün önemli olduğunu vurguladı.

ANATOMİK YAPI BOZULMADAN ESTETİK

Tezel, ameliyat sonrası burun deliklerinin içinin görünmemesi, burnun uç kısmının kemiklerden ayrı parça şeklinde durmaması gerektiğini anlatarak, daha önce kendisinin geliştirdiği ve Eylül 2007’de Amerikan Plastik Cerrahi Dergisi’nde yayımlanan ”izsiz kıkırdak tespiti” yöntemiyle, hem burun ucuna istenilen yüksekliği vermeyi sağlandığını, hem de burun ucunun açısının istenilen şekilde ayarlanabildiğini dile getirdi.

Bu yöntemle, tüm işlemlerin burnun doğal anatomik yapısı bozulmadan yapılabildiğini belirten Tezel, ”En önemli yanı elde edilen sonuç kalıcı oluyor ve burun düşmesi diye adlandırılan, operasyondan 6 ay-1 sene sonra burun ucunun aşağıya doğru kayıp burun sırtından ayrı bir parça gibi görünmesi engelleniyor” diye konuştu.
 
”AÇILI TÖRPÜ” ULUSLARARASI LİTERATÜRDE
 
Tezel, burun estetik ameliyatlarında daha doğal bir görüntü elde edilebilmesi için alınla burun sırtının birleştiği yer olan ”burun kökünün” simetrisinin çok iyi ayarlanması gerektiğini vurguladı. İdeal alın-burun açısını sağlayabilmek için ameliyatlarda kullanmak üzere
yeni bir törpü geliştirdiğini dile getiren Tezel, ”Burun Estetiğinde Doğal Görünüm Keşfi: Açılı Törpü” makalesinin dünyanın en prestijli tıp dergilerinden Journal of Plastic&Reconstructive Aesthetic Surgery’de yayımlanarak, uluslararası literatürde kabul gördüğünü söyledi.

Tezel, alın-burun açısının, doğal ve göze hoş gelmesi için keskin ve kararlı olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Burun estetiğinde burun ameliyatlı olduğu görüntüsünü veren bir kaç detay vardır. Bunlardan bir tanesi burun kökü olarak bilinen iki kaş arasında kalan bölgenin görüntüsüdür. Burunla alnın birleştiği bu bölgenin derinlik ve açısı doğal görünümü yakalamak son derece önemlidir.

Alınla birleşmiş gibi görünen; alınla aynı açıda devam eden burnun ameliyatlı olduğu hemen herkes tarafından anlaşılmakta, ayrıca yüz oranlarına uymayan uzun bir görüntüye sebep olmaktadır. Diğer kısımları mükemmel yapılmış olsa bile sırf bu küçük bölge yüzünden burun estetikli olarak kendini ele vermekte, bu durum özellikle fotoğraflarda belirginleşmektedir. Bugüne dek kullanılan aletler, keskin bir açı vermekte yetersiz kalmakta, fazla oyuk ya da koç burnu gibi fazla dolgun ve açısız inen burunlar ortaya çıkabilmektedir.”

ÜRETİM TÜRKİYE’DE YAPILIYOR

Bu açıyı vermek için bir geliştirdiği törpünün üretiminin de Türkiye’de yaptırıldığını ifade eden Tezel, bu aletle ideal alın-burun açısını yakalamanın çok daha kolay olduğunu söyledi. Tezel, bu yöntemin uygulanmasının hastaya ek bir maliyet getirmeyeceğini sözlerine ekledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.