Burun ameliyatlarında rahatlatan uygulama 

Burunda şikayet oluşturan ve kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren kemik eğriliği ve et problemleri cerrahi yollarla giderilebiliyor. Ameliyat, kemik ve kıkırdak kısmın eğri bölümlerini düzeltmek ve etleri radyofrekans ile küçültmek şeklinde yapılıyor. Ameliyat sırasında burun içinden çalışıldığı için burnun dış kısmında herhangi bir şekil değişikliği ya da ameliyat izi olmuyor. 

Burna konan dikişler ve doku yapıştırıcıları sayesinde kanama önlenerek, tampon ihtiyacı ortadan kalkıyor. Ameliyat sonrası hastanın yaşadığı; nefes alma zorluğu, ağrılar ve kanamaların da sona erdiğini söyleyen Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Pınar Korlu, tamponsuz burun ameliyatları hakkında merak edilen noktalara açıklık getiriyor.

SAĞLIKLI NEFES BURUN YOLUYLA ALINIR
Sağlıklı bir nefes için burundaki sorunların mutlaka giderilmesi gerekir. Çünkü özellikle burun kemiği eğrilikleri ve burun eti durumlarında burun tıkanıklığı oluşur. Burun tıkanıklığı geceleri daha fazla hissedilir. Ağız açık uyuma; horlama, boğaz kuruluğu ile uyanma, sabahları dinlenmiş bir şekilde uyanamama sorunlarını da beraberinde getirir. En sağlıklı nefes, burun yolu ile alınır. Burnun solunumda çok önemli bir rolü vardır, nefesle çekilen hava burundan geçerken nemlenir, ısınır ve temizlenir. Burun kemiği eğriliği ya da burun eti olan kişiler ağız yoluyla solunum yapar. Bu da kuru havanın boğazdan geçerek, boğaz tahrişine neden olarak farenjit gelişimine zemin hazırlar. Burun kemiği eğriliği ve burun eti sorunları, sinüzitin de kolaylaşmasına neden olur.

BURUN AMELİYATLARI NEDEN KORKUTUCU?
Burun ameliyatları öncesi hastanın en büyük endişeleri; ameliyat sonrası ağrı, işe dönüş süresinin belirsizliği, bunun içine konan tamponlar nedeniyle nefes almada güçlük çekme ve tampon çıkarımı sırasında yaşanan ağrılar ve kanamalardır. Hasta, ameliyat sonrası bir ıstıraba dönüşen tampon korkusu yüzünden ağrı ve nefes almada güçlük çekmemek için ameliyatlarını ertelemektedir.

AMELİYAT KORKUSU SONA ERİYOR
Burun ameliyatları kişilerin çoğu zaman korku ile baktığı ve çoğunlukla rahatsızlıkları olduğu halde kaçtıkları ameliyat grubudur. Burun ameliyatlarından sürekli kaçmanın en önemli nedeni tampondur. Tamponlar burun içindeyken ve çıkarılırken, hastada rahatsızlık oluşturur. Burun ameliyatları artık tamponsuz olarak yapılmaktadır. Hastanemizde, ameliyatta burna konan dikişler ve doku yapıştırıcıları sayesinde kanama önlenmekte, böylece tampona ihtiyaç kalmamaktadır. Bu sayede burun ameliyatları zor ve korkunç olmaktan çıkarak, hasta için son derece rahat ve konforlu hale gelmiştir. Tamponsuz burun ameliyatı sonrası hasta, aynı gün günlük yaşantısına dönebilir, ağrı çekmez ve iyileşme süresine de ihtiyaç duymaz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.