Bursa’da 6 domuz gribi vakası

Uludağ oteller bölgesinde özel bir kuruluş tarafından organize edilen kampta bir hafta önce rahatsızlanan bir öğrencide, yapılan tetkikler sonucunda domuz gribi virüsüne rastlandığı belirtildi.

Bunun üzerine konudan haberdar edilen Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin kampta bulunan diğer öğrenci ve eğitmenlere önleyici sağlık tedbiri uygulamaya başladığı öğrenildi.

Yapılan analizler sonucunda, 5 kişide daha domuz gribi görüldüğü, bu kişilerin, hastalığı ilk rahatsızlanan öğrenciden kaptıklarının sanıldığı ifade edildi.

Hastanede tedavileri tamamlanan bu kişilerin taburcu edildikleri, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

BURSA VALİSİ RARPUT
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ’da değişik grupların otellerde, çadırlarda veya kendi imkanlarıyla kamp faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi.

Kamplardan bir tanesinde yurtdışından gelen bir çocukta görülen rahatsızlığa, domuz gribi teşhisi konulduğunu ifade eden Harput, ”Orada diğer çocuklar da bir kontrol işlemine tabii tutuldular. Bunlardan da 4 çocuk ve 1 görevlide aynı hastalık tespit edildi. Virüs taşıdığı belirlenenler tedaviye alındı. Çocuklar kamptan ayrıldı. Kamp da bugün sona erdi. Bu mesele inşallah büyümeden, daha fazla yayılmadan sona erer diye umut ediyoruz” dedi.

Harput, Uludağ’da onlarca otel, çadır ve kamp yeri bulunduğuna işaret ederek, ”Uludağ’da böyle bir sanal sağlık salgını varmış gibi bir anlayışın, kanaatin oluşmaması gerekir. Uludağ bütün canlılığıyla hayatiyetini sürdürmekte. İnsanlarımız orada her türlü sosyal, kültürel ve eğlenceye yönelik etkinlikleri yaşamaktadır” dedi.

KAMP YÖNETİCİSİ
Kamp yöneticisi Fahrettin Gözet ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Kampçılık Birliği üyesi olmalarından dolayı, kamplar başlamadan önce yaşanacak olası her türlü sorunla ilgili gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Kampta rahatsızlanan bir öğrenciden örnek alındığını ifade eden Gözet, ”Sonuçlar pozitif geldi. Kampın başından beri irtibatta olduğumuz özel hastane ile Sağlık İl Müdürlüğünün desteğini gördük. Bize her anlamda destek verdiler. Haberi aldığımızda sorumluluğumuz gereği hemen aileleri bilgilendirdik.

Bu kişileri kamptan izole ettik. Bu arada sağlık ekipleri de son derece iyiydi. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, yapılan tedavinin yeterli olduğunu ve herhangi bir sıkıntının bulunmadığını bize iletti. Kampımız da zaten, rutin takvimi gereği bugün itibarıyla sona eriyor. Kurum olarak çocuklarımızın sağlığıyla ilgili her türlü önlemi aldık ve almaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.