Bunamayı önleyen 9 yaşam kuralı

Tıp dergisi Lancet’in yaptırdığı bilimsel araştırma, yaşam tarzındaki değişiklikler ile bunama riskinin azaldığını ortaya koydu.

Risk yelpazesini 9 değişiklik üzerinden ele alan araştırmaya göre, yaşam boyunca eğitim ve yeni şeyler öğrenmek bunama riskini azaltan en önemli etmen. Araştırmada, özellikle, lise eğitimini tamamlamış olmanın öğrenme eğilimine katkı sağladığı ve bu yöndeki alışkanlığı geliştirdiği vurgulanıyor.

Araştırma raporunun önemli bir mesajı, kalp için iyi olanın beyin için de iyi olduğu yönünde. Çünkü, risk yelpazesinde; sigara içmek, depresyon ve hareketsizliğe bağlı obezite bunamanın diğer önemli faktörleri olarak gösteriliyor.

Orta yaşta işitme kaybı, diyabet ve yüksek tansiyon ise bunama riskini arttıran “sağlık sorunları” olarak tanımlanıyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Doug Brown, bunamanın yakında 21’inci yüzyılın en ölümcül hastalığı ilan edilebileceğini söylüyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.