Bunaklık çığ gibi büyüyecek

Bunun önceki tahminlerin kat kat üstünde bir rakam olduğuna dikkat çeken bilim adamları, gelecekte Alzheimer ve diğer demans hastalarının dünyaya maliyetinin sanılandan daha fazla olacağını belirtti.

Londra’daki Kings Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre bu tür hastalıklara yakalananların sayısı önümüzdeki 20 yılda neredeyse ikiye katlanarak 65,7 milyona varacak.

2050 yılına gelindiğinde ise bu rakam 115 milyon olacak. Artışın başlıca sebebi ise, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşam süresinin hızla uzaması.

Ayrıca aşırı kilo, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı gibi demansı körükleyen faktörler de tırmanışta. Demans genelde 65 yaşın üzerindekileri etkiliyor. Şu anda bu tür hastalıklara yakalananların üçte ikisi gelişmiş ülkelerde yaşıyor.

Ancak yoksul ülkelerin refah düzeyi yükseldikçe, rakamların çığ gibi büyümesi bekleniyor.

Rapora göre hiçbir hükümet bu boyutta bir krize hazırlıklı değil. İngiltere’deki Alzheimer Derneği de bu araştırmanın karşı karşıya olunan sorunun boyutlarını ortaya koyduğunu söyledi.

Alzheimer ve beynin algılama kapasitesini etkileyen diğer hastalıklar, yalnızca hastalar için değil, onlara bakanlar, sağlık sistemi ve bu sistemin mali yükünü taşıyan çalışan nüfus için de bir sorun.

Uluslararası Alzheimer Hastalığı örgütü, diğer ülkelere de Avustralya, Fransa, Kore ve İngiltere’nin izinden giderek bu hastalığa karşı eylem planları hazırlama çağrısı yaptı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.