Bulgaristan’da HIV taşıyıcısının sayısı bini aştı

doktor oneri

“AIDS Önleme ve Kontrol Programı” müdürü doktor Toka Vırleva, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) yaptığı açıklamada, yıl başından bu yana 70 yeni HIV vakasının tespit edildiğini bildirdi.

Her hafta ortalama 3 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini belirten Vırleva, program kapsamında yapılan ücretsiz laboratuvar tetkikleriyle toplam 21 bin 733 kişinin kontrolden geçtiğini kaydetti.

HIV saptanan 70 yeni vakadan 51’inin erkek, 19’unun kadın olduğu bildirilirken, bunlar arasında, HIV taşıyan bir kadının dünyaya getirdiği bir bebeğin de bulunduğu belirtildi.

Doktor Vırleva, HIV taşıyanların büyük bir bölümünün virüsü, başka bir hastalığın tedavisi için çeşitli hastanelerde tedavi olurken kaptığını ve bu durumun “son derece endişe verici olduğunu” söyledi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.