Bu haber vejetaryenleri üzecek!

Zekamızın evrilmesi ve kullandığımız dilin gelişmesi sürecinin başlamasındaki en büyük etkenlerden biri olarak çiğ et yemek gösteriliyor.

Atalarımız ilk olarak 3 milyon yıl önce eti döverek yemeğe başladı.

İlkel taş araçlarla dövülmüş et yemek, sert sebze köklerine kıyasla daha fazla kalori almamıza neden oldu.

Etten edindiğimiz yüksek kalori daha fazla enerjiyle uzak mesafeleri yürüyerek ya da koşarak keşfetmemizi sağladı.

Bilimsel araştırmayı yorumlayan biyoloji profesörü Daniel Lieberman, dişlerin küçülmesiyle kafatasımızda açılan boşluğun beynimizin büyüyüp gelişmesine olanak tanıdığını belirtti.

Pişmemiş sert sebzeleri çiğnemek yerine dövülmüş et yiyen atalarımızın zamanla yüzleri, dişleri ve çeneleri küçüldü. Bunun yerine vücutları ve beyinleri büyüdü.

Böylece atalarımızın görünüşü maymunlardan modern insana doğru değişim gösterdi. Hatta dilin gelişimi bile bu sayede başladı.

500 bin yıl önce ateşin icadıyla pişirilen etler daha da yumuşayınca büyük azıdişleri ve ağır çenelere olan ihtiyaç daha da azaldı.

Ancak ateşin bulunması çok daha geç gerçekleştiği için, tarih öncesinde yaşayan atalarım uzun süre taştan yapılmış ilkel araçlarla eti döverek yumuşatmak zorunda kaldılar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.