Brezilya’da domuz gribi 4 günde ikiye katlandı

doktor oneri

Brezilya Sağlık Bakanlığı, 25 yeni vaka rapor edildiğini ve yeni vakalarla hasta sayısının 240’a yükseldiğini açıkladı.

YEŞİLBURUN’DA İLK VAKALAR

Öte yandan, Atlas Okyanusu’nun ada ülkesi Yeşilburun’da domuz gribinin ilk kez görüldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaşları 3 ve 10 arasında değişen 3 çocukta virüsün saptandığı kaydedildi.

Açıklamada, çocuklara uygun tedavinin başlatıldığı da kaydedildi.

AVUSTRALYA’DA DOMUZ GRİBİNDEN İKİNCİ ÖLÜM

Avustralya’da domuz gribine neden olan influenza A/H1N1 virüsünden bir kişinin daha öldüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, parlamentoda yaptığı konuşmada, 35 yaşındaki kişinin, Victoria eyaletinde virüs nedeniyle öldüğünü, ancak bu kişinin başka sağlık sorunları da bulunduğunu söyledi. Roxon, ”Bu, var olan şartlarla bazı insanlar için gribin ağır sonuçları olabileceğini akla getiriyor” diye konuştu.

Ülkede geçen hafta 26 yaşındaki bir kişi domuz gribinden ölmüştü.

KANADA’DA 6 YAŞINDAKİ ÇOCUK DOMUZ GRİBİNDEN ÖLDÜ

Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı Peel kentinde 6 yaşındaki kız çocuğu domuz gribinden öldü.

Kanada Halk Sağlığı Kurumunun Ontario biriminden Dr. Arlene King’e göre, H1N1 virüsü cuma günü bulaşan küçük kız, pazartesi öğleden sonra hayatını kaybetti.

Dr. King, çocuğun ailesinin grip belirtileri başlar başlamaz hastaneye başvurduğunu belirterek, ”ölen kızın kardeşlerini ve onların gittiği Brampton’daki Roberta Bondar İlkokulu öğrencilerini virüs taramasından geçiriyoruz” dedi.

Öte yandan Kanada’nın Quebec eyaletinde 2 kişinin daha domuz gribinden yaşamını yitirdiği kaydedildi. 6 yaşındaki kız çocuğu ve Quebec eyaletinde hayatını kaybeden 2 kişi ile birlikte ülkede ölenlerin sayısı 16’ya yükseldi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumuna göre, ülke genelinde domuz gribi vakası sayısı 6 bin 457. Kaydedilen vakaların eyaletlere dağılımı şöyle:
Nova Scotia 104, British Colombia 221, Alberta 605, Ontario 2665, Quebec 1660, New Brunswick 4, Yukon 1, Saskatchewan 577, NWT 5, Manitoba 371, P.E.İ. 3, Nunavut 234 ve New Founland 7.

TUNUSTA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Tunus’ta ilk domuz gribi vakasına rastlandı. Tunus Sağlık Bakanlığı, ABD’den gelen 2 Tunuslu’da H1N1 virüsüne rastlandığını açıkladı. Tunuslular’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve kontrol altında tutuldukları bildirildi.

ŞİLİ’DE DOMUZ GRİBİNDEN 6. ÖLÜM

Öte yandan Şili’de bir kişi daha domuz gribinden öldü. Sağlık yetkilileri, 1 hafta önce hastaneye kaldırılan 45 yaşındaki kadının önceki gün öldüğünü kaydettiler.

HONDURAS’DA DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM

Orta Amerika ülkelerinden Honduras’da, bir kişi domuz gribinden öldü.

Honduras Sağlık Bakanı Carlos Aguilar, 6 aylık hamile olan astım hastası 23 yaşındaki bir kadının domuz gribinden öldüğünü açıkladı.

Ani kalp ve solunum durması nedeniyle hastaneye kaldırılan ve 3 saat sonra yaşamını yitiren kadının eşinin de H1N1 virüsü kaptığı belirlendi.

Domuz gribinden ilk ölümün görüldüğü Honduras’da, 118 domuz gribi vakası bulunuyor.

WHO: DOMUZ GRİBİNDEN 51 KİŞİ DAHA ÖLDÜ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribinden dünya çapında 51 kişinin daha öldüğünü bildirdi.

WHO tarafından yapılan açıklamada, çoğu ABD’de olan yeni ölümlü vakalarla, dünya çapında H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribinden ölenlerin sayısının 231’e çıktığı kaydedildi.

Ölümlü vakaların görüldüğü ülkeler arasında Kolombiya, Şili ve Kanada’nın da bulunduğu belirtilen açıklamada, bildirilen domuz gribi vakaları sayısının bugün itibariyle 52 bin 160’a ulaştığı ifade edildi.

Açıklamada, böylece cuma gününden bu yana 7 bin 873 domuz gribi vakası artışı olduğu vurgulandı.

WHO, bu ay içinde, domuz gribini, 1-2 yıl sürmesi beklenen, sınırları aşan ”hafif düzeyde” salgın olarak ilan etmişti.

KARADAĞ’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

Karadağ’da ilk domuz gribi vakası belirlendi. Karadağ Sağlık Bakanlığı, ABD’den dönen bir kişide domuz gribine yol açan H1N1 virüsü belirlendiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, ABD’de çalışan Karadağ vatandaşı hastanın başkent Podgoritsa’ya, Münih üzerinden New York’tan uçakla geldiği kaydedildi.

Açıklamada, hastaneye kaldırılan hastanın iyileşme belirtileri gösterdiği belirtilerek, yetkililerin, hastayla yakın teması bulunanları da izledikleri bildirildi.

İRAN’DA İLK DOMUZ GRİBİ VAKASI

İran’da ilk domuz gribi vakası ortaya çıktı. Resmi IRNA ajansının haberine göre, Sağlık Bakanlığı, ABD’de yaşayan ve geçen hafta ailesiyle birlikte başkent Tahran’a gelen 16 yaşındaki bir gençte domuz gribi virüsüne rastlandığını duyurdu.

Bakanlığın duyurusunda, İran’a geldiğinde domuz gribi belirtileri gösteren gence yapılan tahliller sonucunda vakanın doğrulandığı kaydedildi.

Brezilya’da domuz gribi 4 günde ikiye katlandısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.