Boğmaca aşısı yetişkinlikte de gerekli

Bebekler, anneden geçen antikorlarla ateşli ve bulaşıcı hastalıklardan korunuyor ancak boğmaca ve su çiçeğine karşı korumasız oluyor.

Çocukların boğmacadan aşıyla korunduğunu, bu aşının ise iki aylıkken yapıldığını ifade eden Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rifat Örmeci, aşının etki süresi ve hastalığın sebepleri konusunda 200 kişiyle yaptıkları araştırmanın ilk sonuçlarına göre, çocukların boğmaca mikrobunu yetişkinlerden de alabildiğini belirlediklerini söyledi.

ÇALIŞMA 6 AY İÇİNDE BİTİRİLECEK

Bu doğrultuda erişkinlere de boğmaca aşısı yapılması gerektiğini, çocukların bu şekilde korunabileceğini savunan Örmeci, araştırmayla, çocukluk döneminde yapılan aşının etkisinin giderek azaldığını bilimsel olarak göstermek istediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Örmeci, koruyuculuğun azaldığını tespit etmeleri halinde Sağlık Bakanlığı yetkililerine erişkinlere de aşı yapılmasını önereceklerini belirterek, ”Daha önce böyle bir çalışma yapılmamış, 6 ay içinde çalışmayı bitireceğiz” dedi.

Yayım tarihi
NTV Sağlık olarak sınıflandırılmış

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.