Böbrek taşı çocuklarda da görülüyor

Tıpdaki yeni buluşlar, sağlık haberleri veren internet sitesi ”www.healthnews.com”a göre, Kansas Çocuk Hastanesi Kemik ve Mineral Hastalıkları Kliniği Başkanı Dr. Uri Alon ve ekibinin yaptığı çalışmada, son on yıl içinde böbrek taşı sorunu yaşayan çocuk sayısının beş kat artığı belirlendi.

Alon, yakın zaman öncesine kadar böbrek taşlarının yetişkinlere ait bir sorun olduğunun düşünüldüğünü, ancak son yıllarda idrar akışını bloke edecek şekilde böbrek taşı sorunu yaşayan çocukların artık kendileri için şaşırtıcı olmadığını ifade etti.

Böbrek taşlarının kesin nedeni tam olarak aydınlatılamazken, bilim adamları, sağlıklı beslenme ve bol su tüketiminin bu hastalıktan uzak durmanın en iyi çözüm yolu olduğunu belirtiyor.

”ÇOCUKLARA SU İÇİRİN”

ABD’li uzmanların uyarılarını değerlendiren Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Suna Asilsoy, aileleri hazır gıdalardan ve şekerli içeceklerden uzak durmaları konusunda uyardı.

Sıvı gıda tüketiminin yararlı olduğunu, ancak şekerli sıvıların böbreğe ek yük getirdiğini belirten Asilsoy, çocukların su tüketmeye alıştırılması gerektiğini kaydetti.

Asilsoy, ne kadar sıvı tüketeceğinin, çocuğun vücut yapısıyla ilgili olduğuna işaret ederek, normal boy ve kiloda 10 yaşlarında bir çocuğun, gün içinde aldığı sıvı gıdalardan ayrı olarak, 4 bardak da su tüketmesi gerektiğini söyledi.

”HAZIR GIDALARDA YAĞ VE SODYUM ÇOK FAZLA”

Pek çok hastalıkta olduğu gibi, böbrek taşlarının oluşumunda da sürekli olarak hazır gıda tüketiminin rol oynadığını ifade eden Asilsoy, ”Sağlıklı olmak için taş devri diyetine geri dönmek gerekiyor” dedi.

Asilsoy, hazır gıdaların büyük bölümünde sodyum ve yağ miktarlarının çok yüksek olduğunu ifade ederek, özellikle sodyumun böbrek taşı oluşumunda etkili olduğunu kaydetti.

Mümkün olduğunca doğal beslenmek ve çocuklara da bu alışkanlıkları kazandırmak gerektiğini ifade eden Suna Asilsoy, doğrudan olmamakla birlikte, dolaşım bozukluğuna neden olduğu için, çocukların hareketsiz kalmalarının da bu tür rahatsızlıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Erken yaşta görülen böbrek taşlarında en çok sorumlu tutulan mekanizmanın metabolik hastalıklar olduğunu bildiren Asilsoy, böyle bir sorunla karşı karşıya kalan ailelere, çocukları için mutlaka daha kapsamlı bir muayene talep etmelerini tavsiye etti.

Asilsoy, kimi zaman küçük bir böbrek taşının, ardında önemli bir metabolik hastalık saklayabileceğini, çocuğun gelişiminin etkilenebileceğini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.