Böbrek nakliyle sağlığına kavuştu, diyaliz hastalarına moral oldu

İKÇÜ’nün Kronik Diyaliz Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programda, tedavileri devam eden hastalarla tek tek ilgilenen 31 yaşındaki Yıldız Kurt, diyaliz hastaları İsmail Ulus ve Mert Karademir’in söylediği şarkılara eşlik etti.

Yıldız Kurt, 2007 yılında böbrek yetmezliği teşhisinin konması sonrası çok zor günler yaşadığını, geçen yıl kadavradan yapılan böbrek nakliyle yeniden sağlığa kavuştuğunu söyledi.

Kurt, “21 yaşındayken diyaliz ünitesinde tedavi görmeye başladım. İlk başlarda çok üzülmüştüm ama hiç ümidimi kaybetmedim. Bir gün bana da uygun böbrek bulunup sağlığıma kavuşacağıma inanıyordum. Bir gün telefonum çaldı o mutlu haberi aldım. Sonra kaldığı yerden hayatıma devam ettim.” dedi.

Diyaliz merkezindeki hastalarla bir aile gibi olduklarını, hastane yönetimi tarafından programa davet edilince tüm programlarını iptal ederek arkadaşlarının yanında olmaya karar verdiğini anlatan Kurt, şöyle konuştu:

“TEDAVİ SÜRECİNDE HİÇBİR YERE GİDEMEDİM, EĞLENCELERE KATILAMADIM”

“Böbrek nakli oldum, yeniden doğmuş gibiyim. Artık benim yüzüm gülüyor. Arkadaşlarıma örnek olmak, moral vermek, umut aşılamak için nakil olduktan sonra ilk kez geldim. 2018 yılından tek dileğim nakil bekleyen tüm hastalara uygun organların bulunması ve benim gibi sağlıklarına kavuşmaları.”

Hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Ünal ise diyaliz merkezinde bu yıl ilk defa böyle bir etkinliğe imza attıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Amacımız farkındalık yaratmak. Hastalarımızın ümitlerinin 2018 yılına taşındığını göstermek için böyle bir program hazırladık. Bizim beklentimiz kadavradan organ bağışı rakamlarını arttırmak ama Türkiye’de canlıdan yapılan organ bağışı rakamları daha fazla. Bu konuda her ortamda bilgilendirme çalışması yapıyoruz.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.