Böbrek naklinde çığır açabilecek adım

Amerika Birleşik Devletleri’nde böbrek nakli konusunda çığır açabilecek bir gelişme kaydedildi. Doktorlar, herhangi bir donörden nakil yapılmasını mümkün kılan bir yöntem buldu.

Hastaların, uygun donör bulmak için bekleyişine son verecek bu yöntemin sayısız hayat kurtarabileceği belirtiliyor. Yöntemin adı ‘duyarsızlaştırma.’

Bu yöntemde, hastanın kanındaki antikorlar süzgeçten geçiriliyor. Vücudun yeni ürettiği antikorlar, nakledilen organa önceki gibi saldırmıyor. Bu sayede, hastanın kendine uygun olmayan donörden nakledilen böbreği kabul etmesine olanak tanınıyor.

Yöntemle bin 25 hastaya kendilerine uygun olmayan böbrek nakledildi. 8 yıl sonra bu kişilerin yüzde 76’sı hayatta kaldı.

Bu oran, bekleme listesinde bulunan ya da ölen bir kişiden uygun böbrek nakledilen hastaların hayatta kalma ihtimaline kıyasla daha yüksek.

KARACİĞER VE AKCİĞER NAKLİNDE DE KULLANILABİLİR

Çalışmanın baş doktoru, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dorry Segev, bu yöntemin yalnızca böbrek değil, karaciğer ve akciğer naklinde de kullanılabileceğini söylüyor.

Ancak yöntem, normal böbrek nakline göre yüzde 30 daha pahalı. Ayrıca fazla ilaç kullanılması gerekiyor.

Yine de yöntemin pek çok hayat kurtarabileceğine vurgu yapılıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.