BM: 350 bin ebeye ihtiyaç var

doktor oneri

UNFPA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Obaid, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ”Dünyada dakikada bir annenin doğum sırasında hayatını kaybettiği, doğuma yardımcı bir ebenin ise annelerin hayatını kurtarabileceğine” işaret etti, mesajında şunları kaydetti:

”Bugün dünya üzerinde her geçen dakikada, bir anne doğum sırasında can vermektedir. Ebenin varlığı bu annelerin hayatını kurtarabilir. Bir doğum sırasında ebenin varlığı ölüm ile yaşam arasındaki fark gibidir. Deneyimli bir uzman tarafından yaptırılan doğum, hem annenin hem de bebeğin hayatını kurtarmakla kalmaz, olası sorunların önceden fark edilip derhal müdahale edilebilmesini de sağlar.”

UNFPA olarak geçen yıl Uluslararası Ebeler Konfederasyonu ile yeni bir girişim başlattıklarını belirten Obaid, bununla gelişmekte olan 30 ülkedeki ebe açığını kapatmayı hedeflediklerini bildirdi.

ÜREME SAĞLIĞINA EVRENSEL ERİŞEBİLİRLİLİK
Anne sağlığının garanti altına alınması, çocuk ölümlerinin azaltılması ve AIDS ile mücadelesi için 350 bin ebeye daha ihtiyaç olduğunu belirten Obaid, bu açığın kapatılmasının, ”Bütün dünyanın 2015 yılına kadar üreme sağlığına evrensel olarak erişebilirliğinin sağlanması” yönündeki çağrılarıyla örtüştüğünü ifade etti.

Obaid, hükümetleri, Ana Sağlığı Fonu’na kaynak aktararak bu ortak çabaya katkıda bulunmaya ve ülkelerindeki ebelere destek olmaya çağırdı.

UNFPA Türkiye Temsilcisi Vekili Dr. Tunga Tüzer de Türkiye’de 50 bine yakın ebenin görev yaptığını, bu rakamın AB ortalamasının üzerinde olsa da ebelere yönelik mesleki yasal düzenleme yapılması, yeni eğitim programlarıyla desteklenmeleri ve tüm ebelerin branşlarında lisans ve yüksek lisans yapma olanaklarına sahip olması gerektiğini belirtti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.