“Bizim de insan olduğumuzu unutmayın”

EN ÇOK SAĞLIKÇILAR HAK İHLALİNDE BULUNUYOR
Uzun süre iş bulmakta zorlandığını belirten Uğur K., “Her alanda olduğu gibi iş hayatında da büyük zorluklar yaşıyorsunuz. İşverenim bir şekilde hastalığımı öğrendi ve işime son verdi” diyor ve en fazla hak ihlalinin sağlık çalışanlarından gelmesini bir türlü anlamlandıramadığını söylüyor:

“Sosyal yaşamın içindeki insanları bir kenara bırakın, tıp camiasındaki insanlar bu konuda bize çok önyargılı davranıyorlar. Onlar bu işin eğitimini alıyorlar, yani sağlık sektöründe çalışan bir kişinin bu konuda bilinçlendirilmiş olması gerekir. Ancak onlar HIV pozitif olanlara nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Size baktıklarında ya da dokunduklarında kendilerinin de hasta olacağını zannediyorlar, kendi ölümlerini hatırlayıp, bizleri dışlıyorlar. Onlar önyargılı davranıyorsa düşünün, sokaktaki insanlar ne yapar…”

HASTAYA NASIL DAVRANACAKLARINI ÖĞRENMELİLER
Dünyanın hastalık hakkında giderek bilinçlendiğini ancak Türkiye’nin hala yeterli seviyeye ulaşmadığını belirten Uğur K.’nın en büyük dileği ise toplumun önyargılardan arınması:

“Bu ve bunun gibi o kadar çok olay yaşadım, öyle acılar çektim ki şimdi artık Türkiye’de hasta olmamak için elimden geleni yapıyorum. Çünkü hasta olduğunuz zaman inanılmaz zorluklara maruz kalıyorsunuz. En büyük dileğim; bizim de insan olduğumuzun unutulmaması, toplumun, özellikle de sağlık çalışanlarının bu konuda bilinçlendirilmesi ve HIV pozitif ya da AIDS hastasına nasıl davranılacağının öğretilmesi. “

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.