“Biyonik kulak mucize yaratıyor”

Duyma eylemi gerçekleşemeyince konuşma da öğrenilemiyor ve durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Sadece doğuştan değil, hayatın ilerleyen dönemlerinde çeşitli nedenlerden dolayı yaşanan işitme kaybında çözümlerden biri de biyonik kulak

KBB Uzmanı Doç. Dr. Arif Şanlı, “Hiç duymayan veya ileri derece işitme kaybı olan çocuklara erken yaşlarda biyonik kulak ameliyatı yapıldığı takdirde, verilen bir eğitimle hem duymalarını hem de konuşmalarını sağlamak mümkün” diyerek sağırlığın ve dilsizliğin erken yaşta tedavi edilebileceğini ifade etti.

Uzun yıllar duyma yetisini kaybeden kişilerde sıradan işitme cihazlarının çözüm getiremediğini, biyonik kulak tedavisinin en etkili yöntem olduğunu belirten Doç. Şanlı, “Normal işitme cihazları dışarıdan gelen sesi yükselterek kulak içine gönderiyor. İç kulaktaki hücrelerin ileri derece hasar alması durumunda ise ses ne kadar yükseltilip gönderilse de işitme sağlanamıyor. Sesi dış kulakta yükselten işitme cihazlarının aksine koklear implant, kulağa gelen sesi elektrik enerjisine çeviriyor. Elektrik enerjisine çevrilen ses sinirler yoluyla beyine aktarılarak işitme gerçekleştiriliyor’’ dedi. 

KBB Uzmanı, biyonik kulak teknolojisinin en ağır hastalara dahi tedavi imkanı sunabildiğini kaydetti.

BİYONİK KULAĞA DEVLETTEN DESTEK

Doç. Şanlı’nın verdiği bilgiye göre, iki kulağında da ileri derecede işitme sorunu olan veya doğuştan işitme problemleri yaşayan hastalara 6 ay işitme cihazı kullanılması öneriliyor. Bu cihazdan fayda görülmemesi durumunda ve bir takım teknik uygulamalar sonrasında hastalar, biyonik kulak ameliyatı için sağlık kurulu raporu alabiliyor. Bu rapora sahip hastaların biyonik kulak ameliyatı masrafları ise devlet tarafından karşılanabiliyor.

ESTETİK KAYGISI OLANLARA BİYONİK KULAK

Yeni biyonik kulak teknolojisinin avantajlarından bahseden Şanlı, “Maalesef bazen sırf görüntüden dolayı bu ameliyatı olmak istemeyen hastalarla karşılaşabiliyoruz. Ancak günümüzde daha estetik, hatta saçın içerisinde gözükmeyen cihazlar üretilebiliyor. Biyonik kulak alanında gelinen bu nokta estetik konusundaki endişeleri de ortadan kaldırıyor” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.