Bir öksürük ya da hapşırık = 20 bin virüs

doktor oneri

Singapur Ulusal Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji Bölümünde çalışan uzman doktor Julian Tang, ortalama bir öksürükle yaklaşık 3 bin zerre ile, bu zerreciklerde bulunan yaklaşık 20 bin virüsün etrafa yayıldığını ve bu rakamın, özellikle aşı yaptırmamış çok sayıda kişiyi hasta edebilecek güçte olduğunu söyledi.

Tang, bu zerreciklerin başka kişilere bulaşacak kadar havada kaldığını, grip virüsü taşıyan daha büyük zerrelerin ise diğerlerine nazaran daha hızlı yere düştüğünü ve böylece havadan bulaşma tehlikesinin ortadan kalktığını söyledi.

Kişiyi hasta edecek dozu söylemenin zor olduğunun altını çizen Tang, ”Bu kişiden kişiye değişebileceği gibi aynı kişide bile zaman içinde farklı olabilir.

Aşı yaptıran ya da bazı virüslere karşı bağışıklığı bulunan kişiler, diğer kişilere göre daha zor hastalanır” dedi.

Gribin havadan kapılması durumunda çoğu zaman bunun bir metrelik mesafeden kapıldığını, bazı durumlarda da virüs taşıyan bazı objelere dokunmak yoluyla hastalığın bulaşabileceğini belirten Tang, ”Maske takmak, öksürürken ya da hapşırırken ağzı mendil ya da kolla kapatmak virüslerin etrafa yayılmasını önleyecektir” diye konuştu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.