Bir kilo ver 3-4 ay kazan

doktor oneri

Türkiye Diyabet Vakfı tarafından hazırlanan ”Diyabeti Birlikte Öğrenelim- Diyabet” kitapçığında, pankreasın insülin üretimini azaltması veya üretilen insülinin dokulara ulaşmaması olarak tanımlanan Tip 2 diyabet hastalarının yüzde 80- 85’inin ideal kilonun üzerinde olduğu belirtildi.

Fazla kilo ve şişmanlığın insülin gereksinimini artırdığı, kilo vermenin ise insüline direnci azalttığı ve vücudun glikoz kullanımını artırdığı kaydedilen kitapçıkta, ”Şişman bireylerin vücut ağırlığının 1 kilo azalması, yaşam süresini 3- 4 ay uzatmaktadır. Bu nedenle şişman Tip 2 diyabetlilerde, tedavide öncelikli hedef, vücut ağırlığının azaltılmasıdır. Şişman ve diyabeti olan bireylere, ayda 2- 4 kilo ağırlık kaybetmeleri önerilir” denildi.

Kan şekerinin hızlı şekilde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren yiyecekler ile kilo alımına neden olan yağ ve yağlı yiyeceklerin seyrek tüketilmesinin önerildiği kitapçıkta, diyabetlinin, bir veya iki öğün yemek yerine, günde en az 3 öğün yemek yemeye çalışması gerektiği, öğünler arasında ve gece yatmadan önce küçük bir ara öğün alınmasının da gerekebileceği kaydedildi.

Öğünlerde bol sebze tüketilmesinin yararına işaret edilen kitapçıkta, günde 2- 3 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterilmesi istendi.

Tip 2 diyabet hastalarına günde 2- 3 saat aralıklarla yemek yemeleri öğütlenen kitapçıkta, bir gün içinde yenilmesi gereken yiyeceklerin de gün boyunca yayılarak sık ve az yenmesi önerildi.

Bazı bitki ve baharatların kan şekerini düşürdüğü bilgisinin doğru olmadığının ifade edildiği kitapçıkta, şu bilgiler verildi:
”Bazı bitki ve baharatlar kan şekerini düşürür bilgisi doğru değildir. İnanmayınız ve uygulamayınız. Herhangi bir bitkinin, bir besinin veya akapunktur gibi bir uygulamanın kan şekerinin kontrolünü sağlayabilmesi için bileşiminde insülin veya insülin salgısını artırıcı bir madde bulunması gerekir. İnsülin sadece pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Kan şekerinizi düşüren alternatif bir uygulamanın varlığı kanıtlanmamıştır.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.