Bir bardak kahvede 25 kaşık şeker

İngiltere’de sağlıksız şeker kullanımı üzerine çalışan bir grup bilim adamından oluşan topluluk, (The Action on Sugar) kahve zincirlerinin ürünlerini inceledi ve şok edici sonuçlara ulaştı.

Londra’daki Starbucks, Cafe Nero, Costa Cafe gibi kahve zincirlerinin ve kahve satan fast food markalarını mercek altına alan araştırmacılar 131 ürünün şeker oranlarını inceledi.

Kahve zincirlerinin ürünlerinin Coca Cola veya Pepsi’den üç kat daha fazla şeker içerdiği ortaya çıktı.

Bazı kahve zinciri ürünlerinde 20 kaşıktan fazla şeker olduğu belirlendi. Bu arada bir kutu kolada 9 çay kaşığı şeker bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

En fazla şeker barındıran ürünler aromalı olanlar yani mocha ve latte’ler.

Bunun yanı sıra meyve aromalı sıcak içecekler ve sıcak çikolatalarda da inanılmaz düzeyde şeker bulunuyor.

Örneğin Starbucks’ın venti yani büyük boy (yaklaşık 700 cc) bir Chai ürününde 25 çay kaşığı şeker olduğu ortaya çıktı.

Costa Cafe’nin Chai ürününde ise şeker oranı 20 çay kaşığı.

Yine Starbucks’ın büyük boy Kremalı White Chocolate Mocha’sında 18 çay kaşığı şeker bulundu.

KFC’nin mocha’sı ve Starbucks’ın sıcak çikolatasında ise 15 çay kaşığı şeker tespit edildi.

Bu oran Cafe Nero’nun karamel aromalı latte’sinde de 13 çay kaşığı oldu.

Bu verileri değerlendiren The Action on Sugar’ın araştırmacısı Kawther Hashem, kahve zincirlerindeki ürünlerin her gün içilecek şeyler olmadığını vurguladı.

Şekerle mücadele eden STK’nın başkanı Prof. Graham MacGregor ise “Neden Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi olduğumuz belli” yorumunu yaptı.

BBC’ye araştırmayı değerlendiren Starbucks ve Costa Cafe yetkilileri şeker oranlarını 2020 kadar azaltmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Ancak Starbucks’ın 2020 için koyduğu hedef yine de tatmin edici değil. Çünkü önümüzdeki 4 yıl içinde mevcut oranları sadece %25 azaltacaklar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.