Bilim adamları “Zika” konusunda uyardı

Oxford, Harvard ve Yale gibi üniversitelerden 150 bilim adamı ile doktor, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) gönderdikleri mektupta, Zika virüsünün en fazla görüldüğü ülkeler arasında yer alan Brezilya’da yapılacak olimpiyatların, “kamu sağlığı adına” ertelenmesi veya başka yerde düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Ottawa Üniversitesinden Prof. Amir Attaran, mektupta, olimpiyatlar konusunda hiçbir şey yapmamanın akıllıca olmadığını ve bu konuyla ilgili harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Mektupta, olimpiyatlara katılmak için dünyanın her bir köşesinden en az 500 bin yabancı turistin Brezilya’ya gelmesinin beklendiği de anımsatıldı.

Brezilyalı yetkililer, şubatta yaptıkları açıklamada, Rio’da düzenlenecek olimpiyatların Zika virüsü salgını nedeniyle iptali gibi bir olasılığın bulunmadığını duyurmuştu.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütünün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.