Beslenme tarzı iş verimini etkiliyor

Şirketlerin çalışan verimliliğini artırıcı uygulamaları arasında bulunan beslenmenin zaman zaman önemsenmediğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, bu durumun iş verimi üzerinde olumsuz etki yaptığına dikkat çekti.

Genel bir değerlendirme ile 20-30 yaş arası çalışan kadınlarda günlük 1800, erkeklerde ise 2400 kalorinin altında beslenmenin, işyerinde çalışma verimini düşürdüğünü dile getiren Kazanç şunları söyledi:

“Metabolizma için harcanan enerji vücut enerjisinin yaklaşık yüzde 70-80’ini oluşturur. İhtiyacımız olan kalori miktarının yüzde 20’ye yakını beyin metabolizması için harcanıyor. Araştırmalar, iş performansı ile beslenme arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Yeterli kalorinin sağlanması yanında, dengeli beslenme de önem taşır. Yani, enerji yanında bütün besin öğelerinin (karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller, su) gereksinim kadar sağlanması da önemli. Yetersiz ve dengesiz beslenenlerde kan şekerinin düşmesine paralel olarak halsizlik, dikkat azlığı, yorgunluk hissi gelişiyor. Bu durum, hem çalışma verimliliğinin azalması hem de sağlık harcamalarının artması ile sonuçlanıyor.”

Kazanç’a göre konuya salt kalori açısından da bakılmaması gerekiyor çünkü kalori kadar besin içerikleri de önem taşıyor: “Besin içeriklerinin karbonhidrat ağırlıklı mı yoksa protein ağırlıklı mı olduğu, posa içerikleri, kan şekerini yükseltme hızları, kısaca besinlerin nitelikleri, neyin neyle birlikte yendiği, ne zaman yendiği de performansı etkiler.”

KAHVALTIYA YETERİNCE ÖNEM VERİLMİYOR

Genellikle çalışanların sabah kahvaltısını atlamadıklarını ancak gereken önemi de vermediklerini vurgulayan Kazanç, “Güçlü bir kahvaltı sizi gün boyu daha enerjik, daha tok tutar ve konsantrasyon problemleri yaşamanızı engeller. Kahvaltı için alternatifler arttı, neredeyse her köşe başında simit satanlar, yumurta, peynir, zeytin, salatalık ve domates de satıyor. İş merkezi yakınlarındaki pastanelerde sağlıklı tam tahıllı ekmeklerle hazırlanmış sandviçler bulmak da mümkün. Ancak peynir, zeytin, domates, salatalık gibi ürünlerin bulunduğu bir kahvaltı, çalışanları güne daha enerjik hazırlar” dedi.

DÜZENSİZ BESLENME HEM KİLO ALDIRIR HEM DE SAĞLIĞI BOZAR

Yemekhanesi olmayan işyerlerinde çalışanların öğle yemeklerinde çevre restoranları tercih ettiğini belirten Kazanç, ancak bazı restoran yemeklerinin çok yağlı olduğuna dikkat çekti.

Gün boyu düzensiz beslenip akşam öğününü geç saatlerde ağır yemeklerle geçirenlerin ise hem kilo artışı hem de sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Kazanç, “Vücut için gerekli olan kalori eşit şekilde öğünlere yayılmalı. Bir diğer önemli nokta ise kalorinin hangi gıdalardan geldiği ve vücudunuz için gerekli vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ oranlarını içermesidir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.