Belinizi en iyi siz korursunuz

Bel ağrısı olan hastaların yüzde 75-80’inin birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileştiğini hatırlatan Batay, bel ağrısının, kas spazmı, kireçlenme, romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık, bel kayması ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabileceğini söyledi. “Belinizi en iyi siz, kendiniz koruyabilir ve ağrıdan uzak tutabilirsiniz.” diyen Batay, bu yolda sadece doktorun yardımcı olabileceğini belirtti.

Bayındır Hastanesi Söğütözü Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr.Gökhan Akpınar, Omurganın fizyolojik düzgün pozisyonu dışındaki her duruşun kaslar, bağlar, omurga eklemleri ve diskler üzerindeki yüklenmeyi arttırdığına dikkat çekerek, ani yapılan hareketler ve ağırlık kaldırma sırasında da aynı durumun söz konusu olduğunu ifade etti. Akpınar, duruşları normal olmayan ve kasları yeterince güçlü olmayan kişilerde eklem kapsüllerinin ve bağlarının aşırı gerilip, gevşediğini dile getirdi. Akpınar,, “Omurga normal sınırlarının dışında eğimini arttırır özellikle diskler ve omurga eklemleri aşırı yük altında kalır. Omurga üzerindeki bu yüklenmeyi önlemek ve uygun egzersizlerle kasların güçlendirilmesi son derece önemlidir. Omurgaya zarar verecek hareketlerin bilinmesi ve bunlardan kaçınılması yalnız ağrılı dönemlerde değil tüm yaşam boyu gereklidir.” dedi.

Bel ağrısını önlemeye yönelik adımlar

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.