Bel fıtığında ameliyat en iyi seçenek mi?

Bu şikayetler genellikle fıtıklaşmış diskin, omurgadan dışarı uzanan sinirlerden bir veya birkaçı üzerine baskı yapmasına bağlı olarak meydana gelir.

Bazı insanlarda disk, omuriliğe veya omuriliğin tabanındaki sinir kümesine (kauda ekuinaya) baskı yapar. Sinir üzerinde bası olduğu zaman sadece belde değil, ödemli sinirin hizmet ettiği vücudun diğer bölümlerinde de ağrıya neden olur.

Peki rahatlamak için en doğru yöntem hangisidir?

Bel fıtığınız bulunuyorsa ve altı haftadan uzun süreyle bel ve bacak ağrısı yaşıyorsanız, Spına dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre doğru tedaviniz ameliyat olabilir.

Omurilik Hastası Sonuçları Araştırma Çalışması (SPORT) kapsamında yapılan bu çalışmada, araştırmacılar en az altı haftadır bel ağrısı yaşayan bel fıtığı tanısı olan 1.244 hastayı rastgele ayırarak bir kısmına ameliyat tedavisi uyguladılar.

Bir kısmına ise ağrı kesici ilaçlar ve egzersizden oluşan tedavi verdiler. Sonuç olarak, iki yıl içerisinde 775 kişi cerrahi müdahaleye alınırken 416 kişi ilaç, fizik tedavi ve eğitim ile danışmanlık benzeri tedaviler aldılar.

CERRAHİ UYGULANAN GRUPTA DAHA ÇOK İYİLEŞME
Ameliyat veya ilaç tedavisi uygulanan 1191 hastanın sonuçları değerlendirildi. Hastaların bacak ağrısı her iki grupta da bel ağrısından daha fazla iyileşme sergiledi. Her iki grupta da bel ağrısında iyileşme sağlandı ancak cerrahi uygulanan grupta iyileşme anlamlı şekilde daha yüksek bulundu.

Cerrahi tedavi gören grubun yüzde 28’i ameliyattan üç ay sonra tamamen ağrısız yaşarken, ilaç ve fizik tedavi ile tedavi gören hastaların sadece yüzde 12’sinde ağrıda azalma saptandı. İki yılın sonunda, cerrahi tedavi gören grubun yüzde 25.5’i, cerrahi olmayan grubun da yüzde 18’i ağrı yaşamadıklarını bildirdiler.

Sonuç olarak, radyolojik incelemeler ile doğrulanan bel fıtığına bağlı bel ve bacak ağrısı yaşıyorsanız, cerrahi tedavi ile ağrınızda kısmi veya tam iyileşme sağlanma olasılığı cerrahi olmayan tedavilere göre daha yüksektir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.