Bebek bakımı ne kadar paylaşılmalı?

“Baba, artık sadece evin bütçesinin sorumluluğunu hisseden kişi değil” diyen Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Pedagog Güzide Soyak, bebek bakımında ebeveynlerin nasıl davranması gerektiğini anlattı:

Sosyol, kültürel ve ekonomik şartları ile birlikte aile içi sorumlulukları da paylaşma zorunluluğu oluşur. Hatta bazen eski sistemlerde annenin kariyerini durdurup çocuğuna baktığını görürken, bugün bunun tam tersiyle de karşılaşmaktayız.

Çocuk bakmak ve yetiştirmek sadece annenin değil, sistemin sorumluluğu olarak görülmektedir. Oysa hamilelik döneminden itibaren tüm bilgilenme ve egzersiz çalışmalarına artık babalar da ilgi göstermektedir. Baba olmak, doğum sonrası da taşınan bir süreç olmaktan çıkmaktadır. Baba, sadece anneyi rahatlatan kişi değil, bebeğin her türlü gelişiminde aktif olarak yer alan kişidir. Baba bu sürecin içinde, gönüllü olarak, aktif bir şekilde yer almaktadır.

BABAYLA DUYGUSAL ETKİLEŞİM
Sonuçta geçirilen zaman bebeğin bakımına katkı göstermek değil, ilişkinin önemli bir parçası olmak için uğraşmak anlamını taşımaktadır. Alt değiştirmek, beslenmesine, uykuya geçişine yardım etmek, babayı anne kadar önemli bir duygusal etkileşim aracı kılmaktadır.

Bütün bu işlemler sürerken bebekle konuşmak, göz teması kurmak, dokunmak aradaki bağı güçlendirecektir. Geleneksel yapımız içerisinde yer alan rollerin değişiminden kuşkusuz ki çocuklar yüksek fayda görecektir. Anne ve babanın bebeğin ilk günlerinden itibaren ortak paylaşım içerisinde olması, aynı zamanda ailelerin fonksiyonlarının güçlenmesine de yardım edecektir. Sorumlulukların kişilere odaklanıldığı ailelerde sorunların daha zor aşıldığını gözlemlemekteyiz.

Geçmiş dönemlerde bebeğin bakımı babalara pek verilmezken, ilişki kurmak için de cinsiyet özelliklerine de bakılırdı. Kız çocuğun anneye yakın olması, onunla ilgili kararlarda babanın pek önemli bir yer tutmadığı düşünülürdü. Kızına elbise almak için istekli babalara daha az rastlanırdı. Bu işlerin anneye ait olduğu düşünülürdü.

ANNE VE BABA BEBEĞE EŞİT MESAFEDE DURMALI
Yine bebeklerin bakımına katkısı yoğun olan babaların artık onları daha iyi tanıdıkları, cinsiyetlerine ait bilgileri daha kolay edindiklerini görmekteyiz. Bütün bu süreçler içerisinde anne ve babanın bebeğe eşit mesafede duruyor olması duygusunu hissettirmeleri en önemli kazanım olduğunu bilmeliyiz.

Anne ve babasına eşit düzeyde güvenen, karşılıklı duygu ve düşüncelerini paylaşabilen birbirleriyle ilgili bilgileri olan aile bireylerinin ilişkilerinin daha güçlü olacağı kesindir. Tüm paylaşımlar, rol modelleri olarak anne ve babanın örnek alınmasına yardımcı olacaktır. Basit ve günlük ihtiyaçlar gibi görülen bu süreçler, duyguların anlaşılmasına ve ifade edilmesine de yardımcı olacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.